• W styczniu średni czas, który musi upłynąć od podpisania umowy z deweloperem do odebrania kluczy, minimalnie wydłużył się w Katowicach (z 20 do 22 dni), a dość znacznie w Łodzi (z 52 do 69 dni). Krócej na klucze zaczekamy w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, we Wrocławiu i w Warszawie. – Obecnie najdłużej na odbiór kluczy trzeba czekać w Trójmieście i we Wrocławiu, a najkrócej w Katowicach, Łodzi i Poznaniu – wylicza Maciej Dymkowski, prezes portalu Tabelaofert.pl
• Już od kilku miesięcy na czele miast z najwyższym wskaźnikiem wyprzedania lokali z aktualnej oferty znajdują się Warszawa (ponad 76 proc.) i Katowice (84 proc.). W Trójmieście i Łodzi wskaźnik ten przekroczył 70 proc. Najwięcej lokali czeka na właścicieli w Poznaniu, gdzie deweloperom do tej pory udało się wyprzedać zaledwie
ok. 54,1 proc. bieżącej oferty – wyliczają przedstawiciele portalu Tabelaofert.pl. Jednak w stolicy Wielkopolski, w przeciwieństwie do stolicy Górnego Śląska, na rynku pojawiło się sporo nowych inwestycji.
• Pula gotowych ofert do wzięcia znów zaczyna rosnąć, przy czym wzrost ten na razie ma charakter kosmetyczny w Trójmieście, gdzie oferta w inwestycjach oddanych do użytku sięga ok. 16 proc. całej podaży, i Warszawie (ok. 38 proc.).
• W Katowicach ponad 60 proc. mieszkań jest do wzięcia od ręki, a w Krakowie i Poznaniu wskaźnik przekracza 40 proc. Znaczący spadek oferty gotowych mieszkań miał jedynie miejsce w Łodzi – z 35 do 31 proc. całej puli.