Wyjątek od reguły
W ustawie z 1997 r. o gospodarce gruntami, normującej m.in. kwestię bonifikat i ich zwrotu, wskazano jako wyjątek od reguły sytuacje, w których bonifikaty zwracać nie trzeba. Tak więc m.in. gmina nie może żądać jej zwrotu, jeżeli środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na kupno innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.
Z brzmienia art. 68 ust. 2a pkt 5 ustawy z 1997 r. wynika, że dla uwolnienia się od obowiązku zwrotu trzeba na kupno innego mieszkania czy domu przeznaczyć całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży. Jest jednak pewna furtka. Otóż ten, kto udzielił bonifikaty, tj. wójt, burmistrz, prezydent miasta, gdy chodzi o mieszkania wykupione od gminy, lub starosta, gdy mieszkanie sprzedał Skarb Państwa, może odstąpić od żądania zwrotu. Musi jednak uzyskać zgodę w pierwszym przypadku rady gminy, a w drugim wojewody.
Kiedy podatek
Jeśli akt notarialny kupna mieszkania od gminy spisany został w lutym 2007 r., nie grozi zapewne podatek od sprzedaży. Osoby bowiem sprzedające mieszkania nabyte w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. mogą skorzystać z obowiązującej wówczas tzw. ulgi meldunkowej. Warunek to wykazanie się co najmniej
12-miesięcznym okresem zameldowania w sprzedawanym lokum na pobyt stały. Trzeba tylko w ciągu 14 dni od spisania aktu notarialnego sprzedaży złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie, że się ten warunek spełnia.
Co z hipoteką
Z hipoteką może być rzeczywiście problem. Jej wykreślenie będzie możliwe dopiero wówczas, gdy właściciel lokalu udowodni, iż całą uzyskaną ze sprzedaży cenę wydał na zakup nowego lokum. Nie ma więc możliwości sprzedaży mieszkania w stanie nieobciążonym. Jeśli sprzedający nie wyda pieniędzy na cele mieszkaniowe albo wyda na nie tylko część z nich, gmina zażąda zwrotu bonifikaty i sięgnie po zabezpieczenie hipoteczne.
Nabywca może jednak zaproponować bankowi inne zabezpieczenie, np. w postaci hipoteki obciążającej inną jego nieruchomość czy nieruchomość rodziców, krewnych. W rachubę wchodzi też zabezpieczenie kredytu bankowego przez ustanowienie na jego rzecz hipoteki obciążającej kupowane mieszkanie obok hipoteki zabezpieczającej zwrot kaucji.