– Nieznacznie, bo tylko o 0,04 pkt proc., spadły średnie marże kredytów złotowych. Zainteresowani sfinansowaniem inwestycji mieszkaniowej w rodzimej walucie, zadłużając się, zapłacą bankom średnią prowizję na poziomie 2,14 proc., przy czym nie będą musieli nabywać innych produktów bankowych. Jeśli natomiast dadzą się przekonać do oferty cross-sellingowej (czyli skorzystają z innych produktów finansowych banku), wówczas marża wyniesie ok. 1,35 proc. wartości kredytu – mówi Natalia Czaplewska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.

• Przeciętny poziom marż kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego obniżył się w ciągu miesiąca o 0,25 pkt proc. i wyniósł w kwietniu 5,39 proc. Marża kredytów denominowanych do dolara amerykańskiego też spadła o 0,36 pkt proc. i wynosi 6,17 proc.

– Odmiennie wygląda wykres marż w odniesieniu do obu tych kredytów, jeśli banki sprzedają je w pakiecie wraz z innymi produktami. Średni koszt finansowania takich propozycji dla powyższych walut wzrósł odpowiednio o 0,08 pkt proc. (obecnie 3,89 proc.) oraz o 0,12 pkt proc. (obecnie 4,47 proc.) – zwraca uwagę Natalia Czaplewska.

• Przeciętna marża kredytu w euro w ramach oferty standardowej obniżyła się w ciągu miesiąca o 0,22 pkt proc. i wyniosła 3,21 proc. W przypadku kredytów w europejskiej walucie udzielanych dodatkowo np. z kartą kredytową czy też z ubezpieczeniem na życie za pożyczenie klientom kapitału banki średnio doliczały sobie marżę na poziomie około 2,2 proc. – podaje Comperia.pl.