Takie wnioski zawiera interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB1/415-876/11/IG).

Sprawa dotyczyła właścicielki apartamentu w Świnoujściu, która sama mieszka w innej miejscowości. Zawarła umowę z biurem zajmującym się pośrednictwem w wynajmie miejsc noclegowych w sezonie, a także poza nim, zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym. Jako właścicielka ma prawo korzystać z lokalu na własne potrzeby, po uprzednim uzgodnieniu tego z biurem zakwaterowania.

Kobieta zaznaczyła, że jest to tzw. najem prywatny, nie zaś prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Pyta, czy ma prawo do 8,5-proc. ryczałtu. Dyrektor izby odpowiedział, że jest to możliwe. Przypomniał, iż zgodnie z przepisami najem prywatny (określony w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) oraz pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT) są odrębnymi źródłami przychodów. O ile najem może być opodatkowany ryczałtem, o tyle działalność trzeba rozliczyć na zasadach ogólnych.

"Jeżeli umowa najmu apartamentu zostanie zawarta jako tzw. najem prywatny, to zgodnie z wolą wnioskodawczyni przychody mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5 proc." – czytamy.

Dyrektor izby podkreśla jednak, że w toku ewentualnej kontroli fiskus może ustalić, czy wnioskodawczyni prawidłowo opisała stan faktyczny.