- Od 20 do 50 procent w porównaniu do średniej emerytury może zyskać osoba, która zdecyduje się na skorzystanie z odwróconej hipoteki - policzyli eksperci Związku Banków Polskich (ZBP).
- Raty wypłacane przez banki mężczyznom - w ramach odwróconego kredytu hipotecznego - będą znacznie wyższe niż w przypadku kobiet.
- Ze względu na krótszą przewidywaną długość życia mężczyzn, różnice sięgają od ok. 50 proc. dla osób sześćdziesięcioletnich i maleją do ok. 25-30 proc. dla 75-latków - wyjaśnia Norbert Jeziolowicz, dyrektor Zespołu Bankowości Detalicznej i Rynków Finansowych w ZBP.
Zdaniem analityków ZBP najbardziej efektywnym zabezpieczeniem odwróconej hipoteki będą domy jednorodzinne i to niezależnie od ich lokalizacji. Z kolei w przypadku mieszkań, wiele zależy od lokalizacji. Bardzo korzystne może tez być oddanie w ramach odwróconej hipoteki ziemi rolnej.
Na razie projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym jest w uzgodnieniach międzyresortowych. Jak mówią przedstawiciele ZBP, raczej chodzi o to, aby stworzyć instrument z obszaru polityki społecznej, który pozwoli podnieść emeryturę i da poczucie bezpieczeństwa, a nie produkt finansowy. Taka ma być m.in. różnica między oferowanymi obecnie rentami wypłacanymi przez fundusze mieszkaniowe i firmy prywatne, a uregulowanym ustawowo odwróconym kredytem hipotecznym.