Jest to rodzaj oświadczenia o uregulowanej wzorcowo treści i formie. PID zawiera pakiet kluczowych informacji o deweloperze, jego sytuacji prawnofinansowej, przedsięwzięciu oraz konkretnym nabywanym lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym. Służyć ma przede wszystkim ujawnieniu w uporządkowanej i łatwej do zrozumienia formie wszystkich tych informacji, które nabywca powinien przeanalizować i ocenić pod kątem ryzyka, jakie wiąże się z kupnem jeszcze niewybudowanego mieszkania.
Sankcje finansowe i karne za zatajenie lub podanie nieprawdziwych danych pozwalają polegać na treści wypełnionego formularza. Dla nabywców, którzy jednocześnie starają się o kredyt na finansowanie nabycia mieszkania, pobranie PID-u od dewelopera będzie też niezbędne, celem przedłożenia bankowi do wniosku kredytowego (wraz z załącznikami, tj. wzorem umowy deweloperskiej i rzutem kondygnacji z zaznaczonym lokalem).
Jeżeli zainteresowany otrzymał prospekt tylko w formie elektronicznej, ma prawo zażądać go wraz z załącznikami w formie papierowej, w tym celu musi jednak udać się do lokalu przedsiębiorstwa dewelopera (adres podany w drugiej rubryce PID-u).
Wychodząc z założenia, że prospekt informacyjny będzie podstawowym dokumentem, w oparciu o który nabywca podejmuje decyzję o zakupie lokalu od dewelopera, o wszelkich zmianach informacji objętych prospektem, deweloper musi uświadomić nabywcę. W tym zakresie ustawa dodatkowo zobowiązuje również notariusza. Zgodnie z art. 22 pkt 15, ustawy notariusz powinien wyegzekwować od nabywcy oświadczenie o odbiorze prospektu informacyjnego wraz z załącznikami i zapoznaniu się przez nabywcę z ich treścią. Notariusz upewni się również, że nabywca wiedział o możliwości zapoznania się z innymi dokumentami w siedzibie dewelopera. Notariusz na etapie podpisywania umowy deweloperskiej został też zobligowany do zadbania, że ewentualne zmiany w prospekcie uwidocznione są jednoznacznie w treści umowy. Co więcej – nabywca musi wyrazić zgodę na ich ujęcie, inaczej nie będą go wiązały.
Najważniejsze dla nabywcy
Podaje się w niej dane dotyczące dewelopera, w tym informacje o dacie sporządzenia prospektu, jego danych identyfikacyjnych, formy prawnej. Ponadto w kolejnej części zawarte mają być dane o doświadczeniu dewelopera, który podaje przykład ukończonego przedsięwziecia (należy wskazać – o ile istnieją) trzy ukończone przedsięwzięcia deweloperskie, w tym ostatnie.