ZUS ma prawo do informacji o nieruchomości dłużnika

Starosta na drodze administracyjnej powinien poinformować ZUS, czy dany dłużnik jest właścicielem, współwłaścicielem czy użytkownikiem wieczystym nieruchomości

Publikacja: 19.04.2012 08:46

ZUS ma prawo do informacji o nieruchomości dłużnika

Foto: www.sxc.hu

ZUS w trybie przepisów regulujących postępowanie egzekucyjne w administracji wystąpił do starosty puławskiego o udzielenie informacji, czy dłużnik figuruje w ewidencji gruntów i budynków jako właściciel, współwłaściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości.

Starosta odmówił jej udzielenia. Powołał się na art. 24 ust. 5 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne, w myśl którego uzyskanie informacji uzależnione jest od istnienia interesu prawnego po stronie wnioskodawcy. Zdaniem starosty ZUS nie wykazał interesu prawnego.

Ponadto stwierdził, że podstawą wniosku nie może być art. 36 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, na który powołał się ZUS. Zakład poszukuje bowiem majątku określonego dłużnika. Z tego majątku ma być prowadzona egzekucja. W związku z tym ZUS, aby uzyskać takie informacje, powinien wystąpić na drogę postępowania cywilnego, a nie żądać w trybie administracyjnym zaświadczenia.

Postanowienie starosty utrzymał w mocy wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w Lublinie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (sygnatura akt: III SA/Lu 50/12) stwierdził nieważność postanowień obu organów. Uzasadnił, że treść wniosku bezpośrednio wskazuje, iż ZUS realizuje uprawnienia organu egzekucyjnego. Działa w tym wypadku zarówno jako wierzyciel dłużnika, jak i organ prowadzący egzekucję administracyjną. Zatem ma interes prawny w uzyskaniu informacji o nieruchomościach należących do dłużnika.

Tak wynika też z analizy przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Stosownie do art. 26 ust. 2 wystawione przez ZUS dokumenty stwierdzające istnienie należności z tytułu składek oraz jej wysokość są podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości stanowiącej własność zobowiązanego. Przepis ten w ust. 3 określa, że dla zabezpieczenia należności z tytułu składek ZUS przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika.

Pogląd prawny, że ZUS może skutecznie zwracać się do organów administracji publicznej o udzielenie informacji w zakresie niezbędnym do prowadzenia egzekucji, ma również oparcie w art. 36 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (na co ZUS powołuje się we wniosku).

Odmowa udzielenia informacji na podstawie art. 24 ust 5 prawa geodezyjnego i kartograficznego była więc nieuprawniona.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem