Jakie zmiany w nowym prawie budowlanym mogą być najważniejsze dla indywidualnych inwestorów planujących budowę domu?
Dominik Sypniewski: Najistotniejsza będzie likwidacja decyzji o warunkach zabudowy oraz zastąpienie pozwolenia na budowę instytucją zgody budowlanej. Znaczącą zmianą będzie też wprowadzenie zasady, że organ nadzoru budowlanego w pierwszej kolejności wzywa do usunięcia stanu niezgodnego z prawem, a dopiero w braku reakcji inwestora nakłada kary lub korzysta z innych środków nadzorczych. Planowane jest też ograniczenie sytuacji, w których organ może wnieść sprzeciw od zawiadomienia o zakończeniu budowy.
Czy rzeczywiście po zmianie prawa sąsiedzi będą mogli dowiedzieć się o inwestycji za płotem, gdy ta już będzie zaawansowana?
W przypadku inwestycji, których realizacja nie będzie wymagała pozwolenia na budowę, takie ryzyko istnieje. Zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych nie oznacza rozpoczęcia postępowania administracyjnego, w którym właściciele sąsiednich nieruchomości byliby stronami.
Starosta będzie prowadził jawny rejestr zgłoszeń budowy, jednak nie będzie miał obowiązku informowania sąsiadów o realizowanej inwestycji. Starosta będzie miał obowiązek wnieść sprzeciw od zgłoszenia wyłącznie w określonych przypadkach, jednak projekt nie przewiduje takiej możliwości w razie wprowadzenia, utrwalenia bądź zwiększenia ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.