Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wydał bardzo ważny wyrok, który może mieć istotne znaczenie dla rozliczeń między deweloperami i ich klientami.
Sporne metry w mieszkaniu od dewelopera
Sprawa dotyczyła zakupu mieszkania w stolicy. Zaczęło się od umowy deweloperskiej podpisanej w czerwcu 2019 r. Na jej podstawie klienci dewelopera mieli w przyszłości stać się właścicielami mieszkania o projektowanej powierzchni użytkowej 56,14 mkw.
Cena metra kwadratowego lokum składającego się z salonu z aneksem kuchennym, dwóch pokoi, łazienki i przedpokoju została ustalona na 8249,75 zł. Pakiet obejmował jeszcze komórkę lokatorską oraz miejsce postojowe.
Czytaj więcej
Przeniesienie kuchni do korytarza, gdzie nie ma dostępu dziennego światła, nie spełnia wymogów technicznych i może skończyć się nakazem przywrócenia do stanu pierwotnego.
Zgodnie z umową powierzchnia użytkowa miała być liczona na podstawie normy PN-ISO:9836 oraz w nawiązaniu do rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. W konsekwencji do obliczania powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego miała być uwzględniana powierzchnia mieszkalna wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku, wliczając do niej powierzchnie zajęte przez elementy nadające się do demontażu, w tym ścianki działowe niebędące elementem konstrukcji i niezawierające szachtów instalacyjnych.