Chodzi o nowelizację z 24 maja 2013 r.  ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Ma   wejść w życie 1 grudnia 2013 r. Dzięki niej będzie można składać wnioski o wydanie odpisu z księgi wieczystej drogą elektroniczną, bez odwiedzania wydziału wieczystoksięgowego czy wysyłania wniosku tradycyjną pocztą. Wydruk będzie miał moc dokumentu urzędowego. Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych (CIKW) zacznie  ponadto wydawać nowy rodzaj dokumentu, tj. wyciąg z księgi wieczystej. Obejmie tylko wybrane działy kw. Dziś odpis zawiera wszystkie działy księgi, choć nie zawsze wnioskodawca potrzebuje aż tylu informacji.

Nowelizacja poszerza także możliwość przeglądania ksiąg wieczystych za pośrednictwem Internetu. Dziś można je przeglądać online, ale trzeba znać numery. Po zmianach możliwe stanie się wyszukiwanie ksiąg za pomocą różnych haseł, np. danych osobowych właściciela, PESEL, REGON. Z nowej przeglądarki nie skorzystają wszyscy internauci,  tylko podmioty wymienione w ustawie. Należą do nich: notariusze, sądy, komornicy oraz urzędy centralne, takie jak ZUS, urzędy skarbowe, policja, Centralne Biuro Śledcze, Prokuratoria Generalna. Zmiana podoba się Krajowej Radzie Komorniczej.

Okazało się jednak, że nie uda się tych przepisów wdrożyć 1 grudnia  2013 r. Nie dojdzie bowiem tak szybko do rozstrzygnięcia przetargu, w którym ma zostać wyłoniony wykonawca systemu informatycznego umożliwiającego Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych wykonywanie   zadań, które nałożyła na nią  ta ustawa. Chodzi  przede wszystkim o możliwość składania za pośrednictwem Internetu wniosków o wydanie  odpisu, samodzielny wydruk tych odpisów oraz o funkcjonowanie przeglądarki internetowej na nowych zasadach. Z tych powodów posłowie chcą przesunąć datę wejścia  nowelizacji na 1 lipca 2014 r.

Ich zdaniem do tej pory przetarg powinien być już rozstrzygnięty, a system gotowy.

etap legislacyjny: wpłynął do Sejmu