Zgodnie z ustawą wprowadzającą program „Mieszkanie dla młodych" (MdM) przeznaczony jest dla ludzi, którzy nie skończyli 35 lat i nie mają jeszcze własnego mieszkania. Daje on możliwość wzięcia kredytu na zakup lokalu z dopłatą od państwa do wkładu własnego. Ma obowiązywać przez pięć lat, czyli do 2018 r.
Kto dostanie
O kredyt z dopłatą mogą się ubiegać: małżeństwa, samotni rodzice, a także single. Pod uwagę będzie brany wiek młodszego małżonka. Dopłata ma przysługiwać tylko na zakup nowych mieszkań oraz małych domów jednorodzinnych wybudowanych przez dewelopera. Inwestorzy domów budowanych systemem gospodarczym będą mogli liczyć na zwrot VAT od materiałów budowlanych. Na zwrot VAT mogą liczyć także osoby, które stały się właścicielem mieszkania powstałego w wyniku nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne lub przebudowy (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego (więcej w ramce „Zwrot VAT tylko dla nielicznych"). Program MdM nie pomoże zatem kupić domu ani mieszkania na rynku wtórnym.
Kredyt z programu MdM nie jest przeznaczony dla osób, które są już właścicielami lokalu lub posiadaczami spółdzielczego prawa własnościowego. Nawet dla tych, którzy lokal sprzedali i w chwili ubiegania się o dopłatę z MdM nie mieli żadnego z tych dwóch tytułów prawnych do lokalu. Podobnie będzie w wypadku współwłaścicieli budynku. Jeżeli na skutek zniesienia tej współwłasności ich udział obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny, to bank odmówi im kredytu.
Przepisy natomiast nie zabraniają posiadania w chwili zaciągania kredytu tytułu prawnego do innego rodzaju nieruchomości, np. niezabudowanej działki budowlanej, działki rekreacyjnej lub udziału we własności mieszkania nabytego np. w wyniku spadku.
Ustawa przewiduje możliwość objęcia programem zakup mieszkania wynajmowanego wcześniej od dewelopera (lub od innego podmiotu). Pod warunkiem jednak, że występujący o kredyt był pierwszym i jedynym najemcą mieszkania oddanego do użytkowania po 31 grudnia 2012 r.