W związku z wejściem w życie od 13 marca 2014 r. rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 11 lutego 2014 r., które zmieniło obowiązujące do tej pory rozporządzenie w sprawie określenia wzorów i sposobu udostępniania urzędowych formularzy pism procesowych w postępowaniu cywilnym, ustalone zostały nowe wzory urzędowych formularzy dla pism procesowych, w tym m.in formularze w postępowaniu wieczystoksięgowym KW-ZAL, KW-WPIS oraz KW-ZAD.
Na co zwrócić uwagę
Zgodnie z brzmieniem art. 6262 § 1 k.p.c., wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej składa się na urzędowym formularzu według ustalonego wzoru. I tak, na przykład, obowiązuje wymóg zamieszczania we wnioskach, poza numerem PESEL, także imion rodziców wnioskodawców. Stąd, w obowiązujących aktualnie formularzach pojawiły się odpowiednie rubryki. Nie istnieje już natomiast obecnie potrzeba podawania w składanych formularzach wartości przedmiotu żądania.
Zmianę tę należy ocenić pozytywnie, gdyż obowiązek podania wartości przedmiotu żądania nie wpływał w żaden sposób na takie formalne elementy jak wysokość ponoszonej opłaty czy właściwość sądu, do którego wniosek był kierowany, za to powodował liczne problemy w prawidłowym wyliczeniu tej wartości. Na szczęście, kłopotliwa w praktyce rubryka zniknęła z obowiązujących obecnie formularzy.
Użycie nieaktualnego wzoru
Wpis do księgi wieczystej dokonywany jest jedynie w granicach złożonego wniosku, a sąd wieczystoksięgowy bada jedynie jego formę, treść oraz fakt czy wniosek złożyła osoba do tego uprawniona.
Nie trzeba już podawać w składanych formularzach wartości przedmiotu żądania