- Co jakiś czas wraca temat starzenia się nieruchomości i zagrożeń z tym związanych. Według danych GUS z 12,5 mln mieszkań ok. 7 mln zostało oddanych do użytkowania w czasach PRL-u - mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń z serwisu otoDom.pl. - Oznacza to, że najstarsze z nich liczą już ponad pół wieku i to właśnie one stanowią największy odsetek dostępnej oferty rynku wtórnego.
Po pierwsze lokalizacja
Agata Polińska z serwisu otoDom.pl przypomina, że nieruchomości uchodzą za jedną z najbezpieczniejszych lokat kapitału. - Biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację gospodarczą i demograficzną, trzeba jednak pamiętać o ważnych czynnikach, które będą wpływać na wartość mieszkania w przyszłości - radzi Agata Polińska. - Przede wszystkim mowa tu o lokalizacji. W świetle zmniejszającej się populacji i jednoczesnym wzroście liczby mieszkań, będzie ona gwarantem wysokiej ceny oraz zainteresowania kupujących - ocenia.
Analitycy serwisu otoDom.pl radzą, by zwracać też uwagę na wiek budynku oraz jakość zastosowanych materiałów budowlanych i wykończeniowych. - W przypadku nieruchomości z wielkiej płyty nie można już mówić o nowoczesności - zauważa Jarosław Mikołaj Skoczeń. - Wszystkie mają kilkadziesiąt lat użytkowania za sobą. Zakładając, że budynek ma 40 lat, za kolejne 10 - 15 lat, gdy zechcemy sprzedać mieszkanie, będzie ono miało już za sobą jedna trzecią żywotności. W przypadku budynków z płyt prefabrykowanych, przy stałych modernizacjach, okres ten, jak zakładają specjaliści, to 120-150 lat. Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, w momencie odsprzedaży będzie ono miało 10-15 lat - dodaje.
Ile to kosztuje
Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty przygotowali symulację dotyczącą zakupu czterdziestoletniego mieszkania w wielkiej płycie oraz oferowanego na rynku pierwotnym. - Badania zostały przeprowadzone na podstawie danych ofertowych przedstawionych w serwisie otoDom.pl. na trzech rynkach mieszkaniowych - w Warszawie, Krakowie oraz we Wrocławiu - tłumaczy Skoczeń. - Do analizy wybrano mieszkania najpopularniejsze wśród kupujących, czyli 2-pokojowe o powierzchni 50 mkw. Dodatkowo uwzględniono również koszt remontów i wykończenia. W przypadku mieszkania w wieku średnim wynoszą one przeciętnie 400 zł za mkw., a w nowo wprowadzonych na rynek - 800 zł za mkw. - dodaje.
I podkreśla, że aby móc porównać lokale o takiej samej powierzchni, pod uwagę wzięto nieruchomości z rynku wtórnego znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie nowej inwestycji. - W przypadku Warszawy porównywane mieszkania znajdują się na Bemowie, w Krakowie na Woli Duchackiej, a we Wrocławiu w dzielnicy Krzyki. Pominięto skrajne przypadki lokali o niskim standardzie i wymagające dużych nakładów finansowych - tłumaczą analitycy.