Samowole zdarzają się nie tylko w małych miejscowościach i na wsiach. Również na działkach rekreacyjnych. Popełniony przy budowie błąd można jednak naprawić, choć nie jest to proste.
Rodzaje naruszeń
W zależności od rodzaju samowoli przepisy prawa budowlanego przewidują różne legalizacje. W przypadku braku pozwolenia na budowę domu lub jego rozbudowę (np. o ganek) właściwa będzie procedura określona w art. 48 ust. 2 prawa budowlanego. Przepis ten stawia kilka warunków. Należy spełnić je łącznie, w przeciwnym razie to, co się nielegalnie postawiło, trzeba będzie rozebrać.
Zgodność i opłata
Najpierw inspektor nadzoru budowlanego sprawdza, czy domek narusza przepisy. Najważniejszymi aktami prawnymi, jakie bierze pod uwagę, są: ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Jeżeli inspektor dojdzie do wniosku, że samowola nie narusza tych przepisów, przeprowadzi postępowanie legalizacyjne i ustali opłatę legalizacyjną. Dopiero po jej zapłaceniu zalegalizuje samowolę.
W postępowaniu legalizacyjnym powiatowy inspektor nadzoru budowlanego najpierw bada, czy dany obiekt można zalegalizować. Jeżeli tak, wszczyna postępowanie z urzędu. Następnie od właściciela działki żąda dostarczenia konkretnych dokumentów. Potrzebne będą: