Bruk z klombem do rozbiórki - wyrok WSA w Gliwicach

Nie każde utwardzenie działki da się doprowadzić do stanu zgodności z prawem albo zalegalizować.

Publikacja: 01.02.2017 06:55

Bruk z klombem do rozbiórki - wyrok WSA w Gliwicach

Foto: 123RF

Nie jest do końca jasne, czy utwardzenie kostką brukową z klombem pośrodku wykonano przed czy po oddaniu domu do użytkowania.

Znaczenie miało to, że uznano to za samowolę budowlaną i nakazano rozbiórkę. Za sprawców samowoli uznano Beatę i Grzegorza N., którzy wykonali roboty bez wymaganego zgłoszenia, a na dodatek weszli z wybrukowanym podjazdem na sąsiednią działkę.

Ponieważ wybrukowana działka była przeznaczona w miejscowym planie pod uprawy rolne z dopuszczeniem zabudowy związanej z produkcją rolną, nadzór budowlany nakazał rozbiórkę utwardzenia. Nie uwzględniono odwołania, wskazującego na możliwość ewentualnej zmiany planu miejscowego i przeznaczenia tego obszaru pod zabudowę. Otwierałoby to możliwość legalizacji utwardzenia.

Śląski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że rozstrzygnięcia nie można było oprzeć na zdarzeniu przyszłym i niepewnym, jakim byłoby uchwalenie nowego planu zagospodarowania lub zmiana obecnego w sposób, który umożliwiłby legalizację samowoli. Nie ma też znaczenia niewielka powierzchnia działki oraz brak możliwości wykorzystania jej do produkcji rolnej. Plan definiuje przeznaczenie terenu niezależnie od wielkości poszczególnych parceli.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach ocenił, że inspektorzy nadzoru budowlanego prawidłowo powołali się na art. 51 ust. 1 pkt 2 i art. 51 ust. 7 prawa budowlanego. Doprowadzenie do stanu zgodności z prawem, o czym mowa w tych przepisach, oznacza zgodność nie tylko z przepisami technicznymi, lecz także z postanowieniami miejscowego planu. Nałożenie na inwestora obowiązku wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem może również obejmować wykazanie zgodności inwestycji z planem miejscowym – orzekł sąd.

Z aktualnego planu miejscowego wynika, że działka jest położona w strefie produkcji rolnej. Ponieważ wskutek tego nie ma możliwości osiągnięcia w postępowaniu naprawczym stanu robót zgodnego z prawem, organy nadzoru budowlanego były uprawnione do podjęcia decyzji o rozbiórce utwardzenia. I do wydania nakazu rozbiórki bez wcześniejszego nałożenia obowiązku przedłożenia dowodu potwierdzającego zgodność inwestycji z planem – stwierdził WSA, oddalając skargę.

Sygnatura akt: II SA/Gl 316/16

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku