Nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych będą specjalnie zabezpieczone i wydawane na najwyżej pięć lat. Powstanie również Centralna Ewidencja Kart Parkingowych (poprowadzi ją minister spraw wewnętrznych), dzięki której potwierdzenie autentyczności i ważności dokumentu ma się odbywać znacznie szybciej.
W Centralnej Ewidencji Kart Parkingowych, która ma być podpięta pod Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców, ma się znaleźć informacja o numerze PESEL posiadacza karty. Wprawdzie nie będzie ona umieszczana na samej karcie, ale pozwoli na identyfikację kierowców korzystających z kart. Jeśli karta utraci ważność, zostanie zwrócona staroście, a jeżeli jej posiadacz umrze, będzie usunięta z ewidencji. Niepełnosprawny będzie pozostawiał kartę za przednią szybą auta, eksponując jej wszystkie techniczne zabezpieczenia i umożliwiając odczytanie numeru, daty ważności oraz numerów rejestracyjnych auta.
Za łamanie przepisów dotyczących parkowania w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych będzie groziła grzywna do 2 tys. zł (na ogólnych zasadach kodeksu wykroczeń). Za wydanie karty zapłaci sam zainteresowany i jest to dzisiaj kwota 25 zł (to równowartość 4,5 litra benzyny). Utworzenie samej ewidencji nie będzie zbyt dużym przedsięwzięciem, ponieważ ma ona działać jako część CEPiK, który funkcjonuje od lat.
Etap legislacyjny: gotowa do uchwalenia