Jeszcze zanim rozpoczął się w Sejmie protest opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, wojewoda opolski zaskarżył do sądu uchwałę Rady Gminy Lubsza z 2017 r.
Rada chciała zapewnić wszystkim niepełnosprawnym uczniom zamieszkałym na terenie gminy transport i opiekę w czasie przewozu do szkół i placówek aż do ukończenia edukacji, bez względu na wiek. Okazało się, że nie ma takiej prawnej możliwości.
W uchwale chodziło o uczniów zamieszkałych na terenie gminy, wobec których gmina nie ma ustawowego obowiązku dowożenia do szkół i placówek. Również takim uczniom zapewniono prawo do bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do szkół i placówek specjalnych. Mieli być zabierani w ramach dowozów zbiorowych uczniów, których gmina ma obowiązek bezpłatnie dowozić. Jeżeli takiego transportu nie organizuje, zwraca koszty przejazdu dziecka niepełnosprawnego i jego opiekuna do szkoły lub placówki na podstawie umowy zawartej pomiędzy wójtem a rodzicami czy opiekunami.
Zaskarżając uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, wojewoda opolski dopatrzył się istotnego naruszenia prawa. W jego przekonaniu uchwała została podjęta bez podstawy prawnej. Nie mogą nią być przepisy ustawy o samorządzie gminnym, jak przyjęła rada gminy, lecz przepisy prawa oświatowego.
Zgodnie z art. 39 ust. 4 tej ustawy obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, ponadpodstawowej czy ośrodka rewalidacyjnego do ukończenia, w zależności od ich stanu zdrowia, 21., 24. lub 25. roku życia. Uchwała nie mogła więc dotyczyć sfinansowania transportu uczniów niepełnosprawnych powyżej tego wieku.