19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 01.05.2019 21:27 Publikacja: 01.05.2019 17:53
Foto: MdE (page at dewiki | page at commons) [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]
Badacze sprawdzali skalę zanieczyszczeń wody w 15 różnych miejscach w hrabstwie Suffolk.
Jak się okazało w organizmach krewetek z wszystkich tych miejsc znaleziono ślady kokainy, a także m.in. ketaminy.
Naukowcy odkryli zatopione w płaszczu Ziemi pozostałości płyt tektonicznych. Część jest zlokalizowana pod zachodnim Pacyfikiem, poza strefą tzw. subdukcji. Oznacza to, że naukowcy nie wiedzą, jakie jest pochodzenie tych anomalii.
Nieznany wulkan wybuchł w 1831 r. tak gwałtownie, że ochłodził klimat Ziemi. Teraz, niemal 200 lat później, naukowcy zidentyfikowali „tajemniczy wulkan” - donosi CNN.
Magma znajdująca się pod superwulkanem Yellowstone przesuwa się prawdopodobnie w kierunku północno-wschodnim. To właśnie w tym rejonie w przyszłości może dojść do aktywności wulkanicznej. Do takiego wniosku doszli naukowcy na podstawie ostatnich badań.
Badacze z całego świata próbują oszacować kolejną datę potencjalnej erupcji dużego wulkanu. Według szacunkowych danych możliwe skutki ekonomiczne i klimatyczne takiego kataklizmu byłyby katastrofalne. Który z katastroficznych scenariuszy jest najbardziej realny?
Ludzki mózg przetwarza informacje w tempie 10 bitów na sekundę – wynika z obliczeń naukowców z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (California Institute of Technology – Caltech). Badacze stwierdzili, że jest to liczba „wyjątkowo niska”. To wyjaśnia, dlaczego ludzie są w stanie przetwarzać tylko jedną myśl jednocześnie.
Styczeń dopiero się zaczął, ale można już wskazać jedną z najpopularniejszych europejskich wystaw 2025 roku. Mowa o wystawie „Van Gogh: Poets and Lovers” w londyńskiej National Gallery. Zainteresowanie nią jest tak duże, że organizatorzy zdecydowali: obrazy Van Gogha będzie można oglądać przez całą dobę.
Zgodnie z raportem przygotowanym przez firmę analityczną Inrix specjalizującej się w zagadnieniach dotyczących transportu, najbardziej zatłoczonym miastem Europy jest Londyn. W Stolicy Zjednoczonego Królestwa kierujący spędzili w korkach 101 godzin. Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce tego zestawienia.
Belgijska agencja ds. bezpiecznego żywienia apeluje do Belgów, by nie zjadali świątecznych choinek. Powodem są porady przekazane mieszkańcom Gandawy przez władze tego miasta.
Nottingham Forest rozgrywa najlepszy sezon od lat. Nie schodzi z podium Premier League i walczy o powrót do europejskich pucharów. Może nawet o Ligę Mistrzów.
Panuje powszechne przekonanie, że dopiero pod koniec XIX wieku kobiety zaczęły domagać się swoich praw. Tymczasem robiły to już cztery stulecia wcześniej, kiedy miały niebagatelny wpływ na życie publiczne w Europie.
Według Centrum Naukowo-Środowiskowego Ratowania Delfinów „Delfa” w morzu znaleziono ponad 30 martwych delfinów. Zdaniem naukowców to efekt katastrofy tankowca i wycieków oleju opałowego w Cieśninie Kerczeńskiej
„Reform UK potrzebuje nowego lidera” – napisał Elon Musk na portalu społecznościowym X, którego jest właścicielem. „Farage nie ma tego, czego potrzeba” – dodał. Wezwał też Nigela Farage'a do ustąpienia ze stanowiska lidera brytyjskiej prawicowej partii.
Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX i Tesli, oskarża brytyjską Partię Pracy o zaniedbania w sprawie walki z gangami wykorzystującymi seksualnie dzieci w Wielkiej Brytanii. Tymczasem czołowi politycy ugrupowania podkreślają, że „nie interesuje ich” zdanie miliardera.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas