Choć lato jest dla wielu osób ulubionym okresem w roku i wymarzonym czasem do wypoczynku, jednocześnie może nieść za sobą niebezpieczeństwo przegrzania czy udaru słonecznego. Ze względu na to, że nie wszyscy mogą cieszyć się spędzeniem upalnych dni nad jeziorem czy morzem, a latem temperatury w mieście osiągają rekordowe wartości, warto odpowiednio postępować, aby uniknąć przegrzania i innych dolegliwości związanych z wysokimi temperaturami.
Czytaj także: Europę czeka kilka dni niebezpiecznych upałów
Nawodnienie jest podstawą
Podstawowym sposobem na schłodzenie organizmu, jest pocenie się. Podczas upałów pocimy się dużo więcej niż zazwyczaj, w związku z czym niezwykle istotne jest, aby regularnie uzupełniać ilość wody w naszym organizmie. Podczas gdy w pozostałe pory roku wystarcza nam 1,5-2 litr? napojów, latem powinniśmy wypijać ich nawet o litr więcej. Poza piciem wody, dobre jest również skorzystanie z metody stosowanej na Bliskim Wschodzie, ciepłej zielonej herbaty, gdyż podczas spożywania tego rodzaju płynów organizm nie potrzebuje dodatkowej energii na ocieplanie wody, dzięki czemu schładza się szybciej. Podczas upalnych dni należy postawić też na soki owocowe, które są najbardziej pożyteczne, bo zawierają elektrolity. Warty polecenia jest sok pomidorowy, zawierający duże ilości potasu - w czasie upałów wypłukuje się z organizmu. W gorące dni wskazana jest również rezygnacja z alkoholu, który może spowodować nagłe obniżenie ciśnienia, co skutkuje omdleniami i zasłabnięciem. Należy odstawić również napoje z kofeiną - kawę, czy colę.
Rozsądna dieta
Najlepszą dietą na upały jest dieta śródziemnomorska, której podstawą są warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz jogurty. Nie można zapominać o obiadach, ale należy dostosować je do pogody. Warto jeść chłodne, lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu - pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew.
Chłodzenie i ochrona przed słońcem
Podczas upałów bardzo istotne jest także schłodzenie mieszkania. Warto zainwestować w sprzęty takie jak wiatraki czy klimatyzatory, dzięki którym temperatura wewnątrz nie będzie podnosić się zbyt szybko. Można skorzystać jednak także ze starszych sposobów, jak rozwieszenie na oknie zmoczonego w zimnej wodzie koca lub prześcieradła. W nagrzanym pomieszczeniu można porozstawiać także naczynia o dużej powierzchni wypełnione wodą, gdyż parowanie schładza powietrze. Codziennie wieczorem i w nocy należy przewietrzyć mieszkanie, a w dzień zasłaniać najbardziej nasłonecznione okna. Należy pamiętać też o tym, aby wychodząc na słońce odpowiednio zabezpieczyć się przed szkodliwym promieniowaniem. Używanie kremów z filtrem SPF ochroni nas przed promieniami, które mogą wywołać poparzenia słoneczne, a nawet nowotwory skóry. Trzeba pamiętać także o nakryciach głowy, czy parasolach, które stworzą cień. Warto często brać chłodne kąpiele lub prysznice, aby schłodzić organizm oraz ubierać się w przewiewne, jasne stroje.