Przemierzali morskie szlaki między 130 a 700 tys. lat temu. Z tego okresu pochodzą narzędzia kamienne np. siekiery znalezione w pobliżu południowego wybrzeża wyspy - stwierdza w komunikacie greckie Ministerstwo Kultury.
Kreta oddzieliła się od stałego lądu około 5 milionów lat temu, więc każdy, kto wytworzył¸ te narzędzia, musiał przybyć na wyspę droga morską (najbliższy ląd znajduje się w odległości ok. 60 km). Oznacza to ruinę hipotezy o drogach migracji przodków człowieka z Afryki do Europy jedynie lądem.
- Rezultatem naszych badań jest nie tylko dowód na podróże po morzu Śródziemnym dziesiątki tysięcy lat wcześniej niż sądziliśmy dotąd, ale także nowe spojrzenie na możliwości poznawcze przodków człowieka - czytamy w komunikacie greckiego Ministerstwa Kultury.
Najstarsze znane dotąd dowody na odbywanie podróży morskich datowane są na 60 tys. lat temu (w Grecji 11 tys. lat temu).
Narzędzia kamienne znalezione zostały na Krecie w ramach badań w jaskiniach i skalnych schroniskach w okolicy miasteczka Plakias przez zespół archeologów z American School of Classical Studies w Atenach i Ministerstwa Kultury Grecji. Znaleziska łączone są z wymarłymi przodkami człowieka współczesnego Homo erectus lub Homo heidelbergensis.