Zespół dra Fernando Dominguez-Castro z Uniwersytetu Ekstramadury analizował arabskie teksty z lat 816 - 1009 zawierające wzmianki o klimacie Bagdadu w tym okresie. Naukowcy wyróżnili czternaście okresów wyjątkowego ochłodzenia w tym czasie. Taki rzeczywisty obraz klimatyczny bardzo pomoże w tworzeniu komputerowych modeli klimatycznych, pokaże, na ile są one zbliżone do rzeczywistości. Wyniki tych prac publikuje pismo „Weather".
Pod koniec I tysiąclecia naszej ery medycyna i astronomia w świecie arabskim osiągnęły niebywale wysoki poziom. Ówcześni uczeni mieli zwyczaj systematycznego notowania tego, co zaobserwowali. Wiele z tych pism przetrwało. Dzięki porównaniu ich treści z dokumentami pisanymi innych cywilizacji, uczeni arabscy ustalili, że szybkość obrotu Ziemi ulega zmianom.
Wśród notatek sporządzanych przez uczonych, są również takie, które z pozoru wydają się błahe, ale wcale takimi nie są. Na przykład, ktoś zanotował, że nie było co pić podczas uczty, a inny, że statki w porcie zostały zablokowane - w pierwszym przypadku zamarzło wino, w drugim - morze.
Wzmianki o zjawiskach meteorologicznych spotyka się w tekstach politycznych, religijnych a także w notatkach o charakterze handlowym.
Współcześni klimatolodzy czerpią informacje o klimacie, temperaturze w minionych okresach z danych dendrochronologicznych (badanie rocznych przyrostów drzew), z analizy obumarłych partii raf koralowych, z próbek pobieranych z głębokich warstw lodowców. Na ich podstawie powstaje ogólny obraz zmian klimatu w ciągu stuleci i tysiącleci. Ale nie dla wszystkich rejonów globu takie dane są dostępne, dlatego informacje pochodzące bezpośrednio od ludzi żyjących w minionych latach są tak bardzo cenne.