Ambasador Iraku opuszcza Iran po irańskim ataku na Irbil (WIDEO)

Iracki rząd potępił we wtorek irański atak na okolice Irbil określając ten atak mianem "aktu agresji" i "naruszenia suwerenności".

Publikacja: 16.01.2024 11:52

Skutki ataku Iranu na Irbil

Skutki ataku Iranu na Irbil

Foto: AFP

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej poinformował, że przeprowadził ataki rakietowy na cele w autonomicznym Kurdystanie w Iraku oraz w Syrii.

Iran zaatakował Irak. Ostrzelana rzekoma „placówka Mosadu”

W irackim Kurdystanie celem ataku z użyciem pocisków balistycznych miała być, według Iranu, „placówka Mosadu”. Tymczasem władze prowincji podały, że w ataku zginęło co najmniej czterech cywilów, a wśród zabitych ma być kurdyjski multimilioner, Peshraw Dizayee i członkowie jego rodziny. Co najmniej jedna z irańskich rakiet miała spaść na dom rodziny milionera.

Czytaj więcej

Iran przeprowadził atak na cele w Iraku. W ataku zginął kurdyjski milioner

Atak na domniemaną placówkę Mosadu w Kurdystanie miał być odwetem Iranu za izraelskie ataki na terytorium Syrii, w których zginął m.in. wysoki rangą przedstawiciel Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

MSZ Iraku zapowiada skargę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ

Po ataku na iracki Kurdystan MSZ Iraku w oświadczeniu, umieszczonym na swojej stronie poinformował, że iracki rząd „podejmie działania prawne, w tym złoży skargę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ” w związku z irańskim atakiem.

Do ataku Iranu na Irak doszło w momencie, gdy rosną obawy o eskalację konfliktu w Strefie Gazy, gdzie Izrael od 7 października prowadzi ofensywę przeciwko Hamasowi

Atak ten był - jak podaje MSZ Iraku - „agresją przeciw suwerenności Iraku i bezpieczeństwu mieszkańców Iraku” oraz „naruszeniem dobrego sąsiedztwa i bezpieczeństwa regionu”.

Iracki rząd miał stworzyć komisję, na czele z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Komisja ma zbadać incydent i zebrać informacje, które zostaną wykorzystane do uzasadnienia stanowiska Iraku na poziomie międzynarodowym.

MSZ Iraku poinformował też, że ambasador kraju w Iranie, Nassir Abdel Mohsen, został wezwany do Bagdadu na konsultacje. MSZ Iraku podkreśla, że stało się to w związku z atakiem irańskim na Irbil, w którym „byli zabici i ranni”. 

Do ataku Iranu na Irak doszło w momencie, gdy rosną obawy o eskalację konfliktu w Strefie Gazy, gdzie Izrael od 7 października prowadzi ofensywę przeciwko Hamasowi po niespodziewanym ataku Hamasu na Izrael. Iran jest sojusznikiem Hamasu.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej poinformował, że przeprowadził ataki rakietowy na cele w autonomicznym Kurdystanie w Iraku oraz w Syrii.

Iran zaatakował Irak. Ostrzelana rzekoma „placówka Mosadu”

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Najstarszy król świata ogranicza aktywność. Zachorował na wakacjach, nie chce abdykować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Dyplomacja
Andrzej Duda mówi o broni atomowej w Polsce. Jest reakcja Rosji
Dyplomacja
Premier urażony słowami Bidena. Chodzi o wujka, który "mógł zostać zjedzony"
Dyplomacja
USA chcą nałożyć sankcje na izraelski batalion. Jest reakcja Beniamina Netanjahu
Dyplomacja
Palestyna nadal nie będzie uznana przez ONZ. Sprzeciwia się jedno państwo