Kamienny monolit znajduje się w Gardom's Edge w Peak District National park koło Manchesteru wystaje ponad powierzchnię ziemi na wysokość 2,2 m. Jest płaski, trójkątny, ostrym wierzchołkiem skierowany na południe.

Naukowcy z Nottingham Trent University odkryli u podstawy głazu mniejsze kamienie umieszczone z jednej strony w taki sposób aby utrzymywały go właśnie w takiej pozycji. Zespół prof. Daniela Browna dokonał komputerowej symulacji oświetlenia kamienia w czasie różnych pór roku w ciągu minionych czterech tysiącleci.

Symulacja uwzględniła zmieniające się w tym okresie nachylenie osi Ziemi. Wykazała ona, że bok, na który przechylony jest kamień, pozostawał zawsze w cieniu w porach zimowych; na początku i pod koniec lata, czyli przez większą część tej pory roku, głaz oświetlony był tylko rano i po południu, w środku lata przez cały dzień.

- Nie mamy tu do czynienia z zegarem słonecznym w tradycyjnym rozumieniu, ten kamienny obelisk nie służył do precyzyjnego oznaczania pory dnia. Jesteśmy przekonani, że ten kamień i jego ustawienie miało znaczenie symboliczne, podobnie jak niektóre budowle sakralne zorientowane są według stron świata, na przykład średniowieczne katedry — wyjaśnia prof. Daniel Brown.

W Gardom's Edge archeolodzy odkryli także kręgi kamienne z epoki brązu, późniejsze o tysiąc lat.