Grobowiec znajduje się 20 km od ruin słynnego biblijnego miasta Ur. Stanowisko, w obrębie którego znajduje się grób, zajmuje 42 hektary. Badacze wiążą odkopany zabytek z kulturą Sumerów, która rozwijała się w Mezopotamii w IV i III tysiącleciu p.n.e.
Grób zawiera szczątki młodego mężczyzny, jego szaty nie zachowały się, ale przetrwały trzy paciorki z krwawnika pochodzącego z doliny Indusu. Kamienie półszlachetne naszyte były na stroju zmarłego. Wyposażono go również w cztery naczynia z brązu, w tym jedno w kształcie statku. U boku zmarłego na wysokości pasa leżał brązowy sztylet długości 20 cm. Badacze nazwali odkopany obiekt „grobowcem małego księcia". Jest on podobny do grobowców z tego okresu odkopanych na cmentarzysku królewskim w pobliskim Ur, a także do grobowców odkrytych w Nippur, centrum religijnym Sumerów, oddalonym o 200 km na północ od Abou Tbeirah.
– To, co znaleźliśmy w grobie, skłania nas do przypuszczenia, że pogrzeb odbywał się etapami, ale więcej będzie można powiedzieć po przeprowadzeniu analiz kości i przedmiotów z grobu. Dotychczas tego rodzaju obrzęd nie był udokumentowany dla czasów sumeryjskich w Mezopotamii – wyjaśnia kierujący wykopaliskami prof. Franco d'Agostino.