Praeuropejczycy pod koniec ostatniego zlodowacenia mówili jednym językiem. Dlatego – jak twierdza naukowcy – słowa, jakimi posługiwali się myśliwi-zbieracze żyjący na terenach dzisiejszej Gruzji, są charakterystyczne dla mieszkańców całego kontynentu.
Wśród odtworzonych słów są: „matka", „człowiek", „ja", „wy". Katalog 23 odtworzonych wyrażeń publikuje w najnowszym wydaniu magazyn „Proceedings of the National Academy of Sciences".
Wyniki badań pomogą archeologom poznać dzieje prehistorii i odtworzyć trasy dawnych wędrówek i kontakty między kulturami.
– Możemy prześledzić echa języka do ok. 15 tys. lat. temu. To czas, który odpowiada mniej więcej końcowi ostatniej epoki lodowcowej – powiedział prof. Mark Pagel z Uniwersytetu Reading w Wielkiej Brytanii, jeden z autorów badań.
Idea uniwersalnego ludzkiego języka jest bardzo stara, jej ślad odnajdujemy w Biblii w przypowieści o wieży Babel z Księgi Rodzaju. Mówiąca jednym językiem ludzkość chciała zbudować wieżę do nieba. Bóg ukarał ich pychę i pomieszał języki, aby ludzie nie mogli się porozumieć.