Radar NASA wychwycił opuszczone „miasto pod lodem” na Grenlandii

Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie zimnej wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.

Publikacja: 28.11.2024 13:14

Budowę Camp Century rozpoczęto w 1959 r. Od 1967 r. baza jest opuszczona

Budowę Camp Century rozpoczęto w 1959 r. Od 1967 r. baza jest opuszczona

Foto: Getty Images

Lot, podczas którego radar UAVSAR wychwycił obóz Camp Century, odbył się w kwietniu. Dopiero teraz jednak o wynikach misji poinformował portal popularnonaukowy Earth Observatory (earthobservatory.nasa.gov) należący do NASA.

Czym jest Camp Century?

Samo istnienie Camp Century w lodowcach Grenlandii (autonomiczne terytorium zależne Danii) nie jest niespodzianką. Budowa ośrodka rozpoczęła się w 1959 r. Oficjalnie miała być to naukowa stacja badawcza. Od lat 90. wiadomo jednak, że w rzeczywistości Camp Century był wstępnym testem Projektu Iceworm, którego ostatecznym celem było zainstalowanie rozległej sieci wyrzutni rakiet z głowicami atomowymi.

Camp Century funkcjonował od 1959 do 1967 r. Składał się z tuneli wydrążonych w lodzie. Z obecnych informacji wynika, że było ich 21 i miały łączną długość 3 km. Baza zasilana była przez reaktor jądrowy, załogę stanowiło ok. 200 żołnierzy. Zbudowanie i utrzymanie bazy związane było z ogromnym wysiłkiem logistycznym – miesięcznie żołnierze usuwali z tunelów ponad 120 ton osuwającego się tam śniegu i lodu. Dosyć szybko zdano sobie sprawę, że pokrywa lodowa nie jest tak stabilna, jak pierwotnie zakładano. W związku z tym zrezygnowano z pomysłu umieszczenia w niej rakiet, a projekt Iceworm został przerwany. Gdy Amerykanie opuścili bazę Camp Century w 1967 r., tunele zaczęły znikać pod lodem.

Czytaj więcej

Ziemia traci miniksiężyc. Koniec rzadkiego zjawiska

O bazie zrobiło się głośno kilka lat temu, w wyniku publikacji naukowców z Uniwersytetu w Toronto. Zespół pod kierunkiem dr. Williama Colgana zwrócił uwagę, że przy rosnącym tempie topienia się lodu na Grenlandii już pod koniec tego stulecia pokrywa lodowa, pod którą znajduje się Camp Century, zniknie, odsłaniając pozostawione w niej odpady biologiczne i chemiczne, z których część jest skażona radioaktywnie. To wszystko może spłynąć do oceanu.

Radar UAVSAR pomoże przewidzieć skutki ocieplenia klimatu?

Celem lotu, podczas którego „odkryto” Camp Century, była kalibracja, walidacja i zrozumienie możliwości i ograniczeń radaru UAVSAR w zakresie mapowania wewnętrznych warstw pokrywy lodowej i dna lodowego. UAVSAR (The Uninhabited Aerial Vehicle Synthetic Aperture Radar) to radar obrazowy, za pomocą którego można mierzyć, w jaki sposób zmienia się ukształtowanie terenu na Ziemi (w jaki sposób jej pokrywa ulega deformacjom). Radar miał być wykorzystywany do lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi. W tej chwili system zamontowany jest na podwoziu samolotu Gulfstream III wykorzystywanego przez NASA.

Czytaj więcej

Naukowcy opublikowali nowe zdjęcia Słońca. Takich fotografii jeszcze nie było

Naukowcy liczą, że jego wykorzystanie pomoże zwiększyć precyzję pomiarów pokrywy lodowej na Ziemi – nie tylko na Grenlandii, ale też np. na Antarktydzie. To z kolei pozwoli na dokładniejsze przewidzenie, jaki wpływ będzie miało ich topnienie na poziom wód w oceanach. - Bez szczegółowej wiedzy na temat grubości lodu nie można wiedzieć, jak pokrywy lodowe zareagują na szybko ocieplające się oceany i atmosferę, co znacznie ogranicza naszą zdolność do prognozowania tempa wzrostu poziomu morza – powiedział w rozmowie z Earth Observatory Alex Gardner z należącego do NASA laboratorium Jet Propulsion Laboratory prowadzącego badania radarem UAVSAR.

Loty testowe, które odbyły się na początku tego roku, umożliwią prowadzenie kampanii mapowania nowej generacji na Grenlandii, Antarktydzie i poza nimi. W tej chwili naukowcy szacują, że gdyby pokrywa lodowa na samej Grenlandii uległa stopnieniu, poziom mórz podniósłby się o ponad 7 m.

Lot, podczas którego radar UAVSAR wychwycił obóz Camp Century, odbył się w kwietniu. Dopiero teraz jednak o wynikach misji poinformował portal popularnonaukowy Earth Observatory (earthobservatory.nasa.gov) należący do NASA.

Czym jest Camp Century?

Pozostało 94% artykułu
Nauka
Tajna baza wojskowa odkryta na Grenlandii
Nauka
Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania
Nauka
Jak picie kawy wpływa na jelita? Nowe wyniki badań
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką