Odkryto nowy gatunek pterozaura. Latający dinozaur mógł żyć 168 milionów lat temu

Na Skye, drugiej co do wielkości wyspie Szkocji, badacze odkryli szkielet nieznanego dotąd gatunku pterozaura. Latający gad żyć miał około 166–168 milionów lat temu w okresie jury środkowej.

Publikacja: 06.02.2024 12:25

Odkryto nowy gatunek pterozaura. Latający dinozaur mógł żyć 168 milionów lat temu

Foto: AdobeStock

Jak podkreślają naukowcy, ich najnowsze odkrycie jest niezwykle – ulepsza bowiem „wyjątkowo ubogi zapis kopalny pterozaurów z środkowej jury oraz dostarcza ważnych nowych informacji na temat różnorodności i historii ewolucji tych starożytnych zwierząt”. 

Na szkockiej wyspie Skye dkryto nowy gatunek pterozaura. „Niezwykle odkrycie”

W rozmowie z „Newsweekiem” Liz Martin-Silverstone, paleobiolog z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii i główna autorka badania, powiedziała, że eksperci „oszacowali, iż rozpiętość skrzydeł nieznanego dotychczas gatunku pterozaura mogła wynosić 1,6 metra”. Odkrytego pterozaura – którego nazwano Ceoptera evansae – eksperci opisali na podstawie szczątków pojedynczego osobnika, a konkretnie niekompletnego szkieletu, obejmującego części ramion, skrzydeł, nóg oraz kręgosłupa. - Wiele kości pozostaje całkowicie osadzonych w skale i można je badać jedynie za pomocą tomografii komputerowej – zaznacza Martin-Silverstone.

Czytaj więcej

105 mln lat temu nad Australią latały "smoki"

Naukowcom udało się ustalić, że Ceoptera reprezentuje nowy gatunek, gdyż jego szkielet ma pewne „unikalne” cechy. „Oceniliśmy to na podstawie obszarów, w których mięśnie przyczepiają się do szkieletu. Wyglądało to inaczej niż u innych zwierząt” – czytamy.

Naukowcy zaznaczają, że ich odkrycie przybliża ich do zrozumienia, gdzie i kiedy wyewoluowały najbardziej zaawansowane pterozaury. - Ceoptera to najpełniejszy odkryty pterozaur z rodziny darwinopterus, z jury środkowej. Dotychczas z odkryto bardzo niewiele skamieniałości pterozaurów z tego okresu – powiedziała Martin-Silverstone. 

Pterozaury – latające dinozaury 

Badacze wskazują, że grupa darwinopterus, do której należy Ceoptera, była znacznie bardziej zróżnicowana, niż wcześniej uważali eksperci. Jak zaznaczają naukowcy, grupa ta przetrwać miała ponad 25 milionów lat – od późnej wczesnej jury (około 174-201 milionów lat temu) do późnej części okresu jurajskiego, który zakończył się około 145 milionów lat temu. - Wydaje się, że w ciągu tych 25 milionów lat gatunki darwinopterus rozprzestrzeniły się na całym świecie — zaznacza Martin-Silverstone. - Odkrycie go w Szkocji było całkowitym zaskoczeniem, gdyż większość jego bliskich krewnych pochodzi z Chin – zauważył natomiast Paul Barrett, badacz z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i jeden z autorów badania. - Pokazywać to może, że grupa gadów latających, do której należy, pojawiła się wcześniej, niż myśleliśmy — podkreślił. 

Pterozaury były pierwszymi aktywnie latającymi kręgowcami i największymi latającymi zwierzętami odkrytymi przez człowieka. Przez 150 milionów lat, zanim wymarły, dominowały w powietrzu, skolonizowały wszystkie kontynenty i wykształciły wielką rozmaitość form i rozmiarów. Do dzisiaj odkryto około 60 rodzajów i 120 gatunków pterozaurów począwszy od wielkości wróbla do rozpiętości skrzydeł powyżej 12 metrów.

Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”
Nauka
W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków