Okolice biegunów Księżyca są bardzo interesujące dla naukowców ze względu na przyszłe bazy budowane na tym globie. Właśnie okolice biegunów są do tego szczególnie przydatne. Prawie przez cały czas oświetlają je promienie słoneczne. W związku z tym panuje tam niemal stała temperatura. Poza tym w pobliżu znajdują się tereny zaciemnione, na których byłoby możliwe magazynowanie wody w postaci lodu.

Nowa mapa obejmuje obszar 480 tys. kilometrów kwadratowych. Usytuowanych jest tam kilka kraterów nadających się do budowy bazy. Szczególną uwagę naukowcy zwracają na krater Peary, najbliżej bieguna, powstały po uderzeniu meteorytu. – Sposób, w jaki oświetla go Słońce, sprawia, że ten krater jest idealny do zbudowania w nim stacji dla robotów i zainstalowania w nim baterii słonecznych – uważa prof. Bernard Foing z ESA.

Równie przydatny jest położony w pobliżu krater Hermite. Jest on widoczny z Ziemi, gdy oświetla go Słońce. Trzeci kandydat na księżycową bazę to krater Plaskett odległy od bieguna o 200 kilometrów.