Wielka Brytania: Greta Thunberg ma już swój mural

Szwedzka nastolatka, która stała się inspiracją dla ruchu eko-aktywizmu, została uhonorowana 15-metrowym muralem w Bristolu w Wielkiej Brytanii.

Aktualizacja: 07.06.2019 22:04 Publikacja: 07.06.2019 21:44

Wielka Brytania: Greta Thunberg ma już swój mural

Foto: AFP

15-letnia Greta Thunberg, uczennica ze Szwecji, przed wyborami parlamentarnymi w tym kraju prowadziła samotny strajk przed parlamentem, domagając się, by szwedzcy politycy zajęli się problemem zmian klimatycznych. W jej ślady poszło ok. 20 tysięcy uczniów z całego świata (m.in. z Australii, Wielkiej Brytanii, Belgii, USA i Japonii).

Thunberg została ostatnio uhonorowana w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Artysta Jody Thomas namalował 15-metrowy mural dla młodej aktywistki, aby - jak tłumaczył - uwiecznić jej wpływ na ruch ekologiczny.

Ogromne dzieło przedstawia Gretę, obecnie 16-letnią, w większości zanurzoną w lodowatej wodzie, otoczoną topniejącymi czapami lodowymi, na tle burzliwego nieba. Thomas nad swoim muralem pracował przez dwa tygodnie. Stanowi on część największego festiwalu sztuki ulicy w Europie - Upfest.

- To największy mural, jaki do tej pory zrobiłem. Komentarze, które otrzymałem po jego wykonaniu od wszystkich, były niesamowite - ze wszystkich grup wiekowych i środowisk - mówił Thomas. - Sztuka zawsze świetnie jednoczy - dodał.

Thunberg prowadzi swój protest do dziś - najpierw spędzała pod parlamentem każdy dzień przez dwa tygodnie (opuszczała wówczas zajęcia w szkole), teraz strajkuje co piątek. Dodaje, że swój protest zakończy, kiedy Szwecja zacznie zmniejszać emisję CO2 o 15 proc. rocznie.

15-latka ma też apel do swoich rówieśników. - Nie musicie strajkować, to wasz wybór. Ale po co się uczyć na przyszłość, skoro może jej nie być? To jest ważniejsze niż szkoła, tak sądzę - mówi.

Rodzina Thunbergów jest spokrewniona z Svante Arrheniusem, laureatem Nagrody Nobla, który w 1896 roku jako pierwszy skalkulował skutki efektu cieplarnianego spowodowanego emisją CO2. Svante Thunberg, ojciec Grety Thunberg, który nosi imię po swoim przodku przypomina jednak, że noblista pomylił się w kalkulacjach - jego zdaniem w punkcie, w którym jesteśmy obecnie, mieliśmy się znaleźć za 2 tysiące lat.

Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”
Nauka
W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków