Badacze z uniwersytetów w Glasgow i Exeter zidentyfikowali zabytek w zbiorze CORONA. To „urobek" amerykańskich satelitów wywiadowczych z lat 60., 70. i 80. obejmujący ponad 900 tys. fotografii z całego świata.

Widoczne na zdjęciach pozostałości muru ciągną się na dystansie 60 km od Dunaju do brzegu Morza Czarnego. Zbudowany w połowie II wieku naszej ery „wał Trajana", miał 8,5 metra szerokości i ponad 3,5 metra wysokości. Naukowcy uważają, że służył podobnym celom jak inne rzymskie budowle tego typu - np. Mur Hadriana w północnej Brytanii.

— Wierzymy, że mamy wystarczająco dużo dowodów, aby potwierdzić istnienie najbardziej na wschód wysuniętego złożonego systemu obrony granicy Imperium Rzymskiego — powiedział prof. Bill Hanson, archeolog z Uniwersytetu Glasgow. — To niezwykle ważne odkrycie dla badań historii Rzymu. Wał Trajana składa się z trzech oddzielnych elementów — małej i dużej ziemnej oraz kamiennej „ściany". Choć części budowli były wcześniej znane, łączono je dotychczas z okresem bizantyjskim lub wczesnego średniowiecza.