Butelka pochodzi z browaru św. Jerzego, czynnego w Lidzbarku Warmińskim w czasach zaboru pruskiego (wówczas miasto nosiło nazwę Heilsberg). Butelka trafiła do Pracowni Konserwatorskiej Papieru i Skóry Archiwum Państwowego w Olsztynie, gdzie została opieczętowana, a następnie ponownie przekazana na zamek, tam zajęli się nią pracownicy muzeum. Okazało się, że kartka została zapisana ołówkiem 4 lipca 1928 roku, ponieważ taka data widnieje na niej.
Kartkę włożyła do butelki ekipa w skład której wchodzili murarze i cieśle pracujący przy remoncie 87 lat temu. Są oni wymienieni z imienia i nazwiska, najmłodszy miał 19 lat, najstarszy 51 lat. Kartka informuje o wysokości wynagrodzenia tych fachowców, za godzinę pracy otrzymywali 94 fenigi.
- Nie wiemy, czy to dużo, czy mało, musimy to sprawdzić - wyjaśnia Małgorzata Jackiewicz-Garniec, kierownik lidzbarskiego zamku. Nie wszystkie słowa udało się odczytać, będzie to możliwe po konserwacji.
Zamek zbudowano w latach 1350 - 1400. Mieszkał w nim między innymi Mikołaj Kopernik oraz biskup Ignacy Krasicki, założyciel zamkowego ogrodu i oranżerii. Obecnie w zamku mieści się filia olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur.