Prognoza: nadchodzi trzęsienie ziemi

Gdzie? W Los Angeles. Kiedy? W ciągu najbliższych 2 - 3 lat. Na pewno? Na 99,9 procent. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy, którzy analizowali system uskoków w tym regionie.

Publikacja: 25.10.2015 12:50

Skutki trzęsienia ziemi w Kalifornii w 1994 roku.

Skutki trzęsienia ziemi w Kalifornii w 1994 roku.

Foto: FEMA

Trzęsienie ziemi nie będzie szczególnie potężne. Jego magnitudę (siłę) geolodzy szacują na 5 w skali Richtera lub nieco więcej. Będzie zatem podobne do tego. które uderzyło w Kalifornię w 2014 roku - miało magnitudę 5,1.

Wówczas na szczęście trzęsienie nie spowodowało ofiar, jednak fakt, że nawiedziło zurbanizowany rejon wywołało straty w wysokości 12 mln dolarów.

Naukowcy z zespołu badań trzęsień ziemi w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (w Kalifornii właśnie) analizowali odkształcenia gruntu powstałe w wyniku tych wydarzeń. Wykorzystali bardzo precyzyjne wspomagane dodatkowymi sygnałami odbiorniki GPS oraz radarowe pomiary wykonane z samolotu. Te narzędzia pozwalają bardzo dokładnie odwzorować nawet niewielkie przesunięcia ziemi.

Okazało się, że to niezbyt mocne trzęsienie ziemi spowodowało znacznie większe deformacje, niż mogłoby to wynikać z modeli i symulacji. Stąd wniosek, że jakąś rolę musiały odgrywać tu nieskatalogowane lub słabo zbadane uskoki.

- Wskazanie specyficznych struktur i uskoków, które mogą odpowiadać za przyszłe trzęsienia ziemi w tym systemie jest bardzo trudne. Jest tu bardzo wiele aktywnych uskoków - tłumaczy Andrea Donnellan, geolog pracująca dla NASA.

Według geologów szczególnie "podejrzane" są deformacje biegnące w regionie San Gabriel Valley na wschód od Los Angeles, a także pod Chino Hills w hrabstwie San Bernardino. To region zamieszkały przez ok. 2 mln ludzi. Andrea Donnellan twierdzi, że nie wszystkie aktywne uskoki w tym miejscu są znane i skatalogowane, stąd skutki ewentualnego trzęsienia ziemi, nawet o umiarkowanej sile, mogą być bardziej widoczne na powierzchni.

Jak przypomina portal LiveScience nie wszystkie federalne agencje oceniają zagrożenie tak wysoko. Państwowa służba geologiczna US Geological Survey w swoim raporcie mówi o 85 proc. prawdopodobieństwie wystąpienia trzęsienia ziemi w tym regionie. Prognoza obejmuje trzy lata i mówi o wydarzeniu o magnitudzie co najmniej 5 w skali Richtera.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne