Notariusz to osoba zaufania publicznego, która ma czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i interesów swoich klientów. Jest zobowiązany wyjaśnić klientowi, o co chodzi w czynności, którą wykonuje.
Za sporządzenie aktu trzeba mu zapłacić taksę notarialną. Przepisy określają, że za wynagrodzenie należne notariuszowi strony umowy odpowiadają solidarnie. W praktyce zależy to od umowy między stronami transakcji. Zazwyczaj notariusza opłaca ten, kto kupuje mieszkanie.
Wysokość opłat określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Ustanawia stawki maksymalne, jakie może pobrać rejent. To znaczy, że nie może wziąć więcej, ale może mniej.
W praktyce notariusze najczęściej żądają najwyższej dozwolonej opłaty, ale zawsze można spróbować zaproponować niższą stawkę. A nuż notariusz się zgodzi...
Stawka opłaty zależy od wartości przedmiotu czynności notarialnej, czyli od tego, za ile kupujemy mieszkanie. Stawki mają charakter progresywny: im wyższa cena mieszkania, tym niższy procent. Kwotowo jednak wychodzi, że im droższe mieszkanie kupujemy, tym opłata jest większa.