Jeśli ktoś korzysta z usługi firmy, która jednocześnie zapewnia mu dostęp do telewizji kablowej, telefonu stacjonarnego i Internetu, powinien zadbać, by na fakturze wyodrębniono cenę za Internet. Jeśli dokument od operatora podaje jedną zbiorczą kwotę, to urząd skarbowy zakwestionuje odliczenie.
Istotne jest, że z ulgi mogą korzystać również osoby, które mają bezprzewodowy dostęp do sieci – zarówno gdy Internet dostępny jest dla nich przez komórkę na abonament (tzw. klienci rynku post-paid), jak i przez kupowane karty zdrapki (tzw. karty pre-paid). Muszą tylko mieć faktury VAT potwierdzające ten wydatek.
Należy pamiętać, że ulga dotyczy tylko wydatków poniesionych w związku z korzystaniem z Internetu, nie zaś wydatków na jego instalację, rozbudowę i modernizację lub na serwis i obsługę techniczną.
[ramka][b]Komentuje Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy KPMG[/b]
Mimo iż konstrukcja ulg w rozliczeniu za 2010 r. nie zmieniła się znacząco w stosunku do lat poprzednich, to część podatników nadal może mieć problem z prawidłowym wypełnieniem zeznania. Dla tych, którzy chcą skorzystać z odpisu na dziecko, bardzo ważny jest PESEL (który trzeba wpisać do zeznania) oraz akt urodzenia dziecka (który urząd może chcieć zobaczyć).
Rodzice studenta powinni sprawdzić, czy jego zarobki w roku podatkowym nie przekroczyły limitu 3089 zł. Niejednokrotnie zdarza się, że podatnicy mają różne miejsce zamieszkania i zameldowania. Jeśli chcą skorzystać z ulgi internetowej, to powinni pamiętać, że odliczyć można wydatki na korzystanie z sieci w miejscu zamieszkania, np. w wynajmowanym mieszkaniu. Miejsce zamieszkania powinno być zgodne z tym, które wykazaliśmy w formularzu NIP-3. Fiskus godzi się na odliczenie ulg w przypadku osób, które mają bezprzewodowy dostęp do sieci, co wcześniej budziło wątpliwości. [/ramka]