Kiedy sąd nie zgodzi się na rozwód

Nawet gdy sąd ustali, że rozkład pożycia jest zupełny i trwały, a małżeństwo istnieje tylko na papierze, nie oznacza to jeszcze, że sprawa rozwodowa skończy się wyrokiem rozwodowym czy separacją

Publikacja: 19.10.2010 04:15

Kiedy sąd nie zgodzi się na rozwód

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Orzeczenie rozwodu i separacji jest w myśl art. 56 § 3 k. r. o. niedopuszczalne:

– gdy wskutek rozstania małżonków miałoby ucierpieć dobro ich małoletnich dzieci, tj. do ukończenia 18. roku życia,

– gdy z innych powodów byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (rozwód, a także separacja są wówczas niedopuszczalne bez względu na rozkład winy małżonków),

– rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia – chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo odmowa zgody jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

[srodtytul]Odmowa przez wzgląd na dzieci[/srodtytul]

Żaden przepis nie definiuje dobra małoletniego dziecka. Chodzi o jego interesy osobiste, sytuację uczuciową, duchową, a także materialną, o zapewnienie mu prawidłowego w danych warunkach rozwoju fizycznego i duchowego.

Ochrona praw dziecka jest zasadą konstytucyjną i podstawową zasadą prawa rodzinnego. Dlatego sąd musi mieć ją zawsze na względzie przy decydowaniu o rozwodzie albo separacji. Niestety, niejednokrotnie w sytuacji bardzo ostrego konfliktu między rodzicami dobro małoletniego dziecka wręcz wymaga, by rodzice się rozeszli.

Sąd nie może też tracić z oczu interesu małżonków, nawet gdyby np. orzeczenie rozwodu wywołało przejściowo pewne ujemne skutki dla dziecka. Przyjmuje się, że interes rodziców musi zejść na dalszy plan dopiero wtedy, gdy w żadnym razie nie da się pogodzić z interesem dziecka. Oczywiście zawsze sąd dokonuje tych ocen na tle wszystkich okoliczności konkretnej sprawy.

[ramka][b]Przykład[/b]

Rodzice starali się ukryć narastające konflikty małżeńskie przed 11-letnią córka. Gdy ta dowiedziała się, że rodzicie chcą się rozwieść, przeżyła szok.

Nie chce się uczyć, bawić, ma objawy depresji. Rozwód według opinii psychologa rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego jeszcze by ten stan pogłębił. Sąd może odmówić w takiej sytuacji rozwodu, kierując się dobrem dziecka.[/ramka]

[srodtytul]Zasady przyzwoitego postępowania[/srodtytul]

Żaden przepis nie definiuje też zasad współżycia społecznego, które mogą zobowiązywać sąd do odmowy zarówno rozwodu, jak i separacji.

Są to w każdym razie zarówno normy moralne, jak i obyczajowe. Chodzi przede wszystkim o rażącą krzywdę, jakiej doznałby małżonek niewinny wskutek orzeczenia rozwodu. Rozwód nie może sankcjonować złego traktowania i złośliwego stosunku do współmałżonka i dzieci, nie może rozwiązywać rąk człowiekowi tak postępującemu.

Sądy przy takich ocenach biorą pod uwagę czas trwania małżeństwa, sytuację obojga małżonków, ich wiek, stan zdrowia, zdolność do pracy, no i historię ich małżeństwa. Tak więc np. w jednym z wyroków SN za niezgodne z zasadami moralności uznał żądanie rozwodu przez męża po 30 latach małżeństwa w sytuacji, gdy żona ciężko zachorowała i potrzebowała opieki i otuchy w cierpieniach.

Dla oceny dopuszczalności żądania rozwodu zasadnicze znaczenie mają okoliczności z czasu, gdy rozkład małżeństwa nie był jeszcze trwały i zupełny. Jednakże istotne może się okazać też późniejsze zachowanie małżonków.

W innym [b]orzeczeniu (wyrok z 19 października 1998 r., sygn. II CKN 573/98) SN [/b]stwierdził, że w określeniu: „jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego”, może wchodzić w rachubę także interes i dobro współmałżonka i innych osób.

[srodtytul]Brak zgody na rozstanie[/srodtytul]

Mimo braku zgody na rozwód małżonka niewinnego rozwód jest dopuszczalny, jeśli sprzeciw takiej osoby jest w danych okolicznościach sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, czyli regułami przyzwoitego postępowania.

Dokonując tej oceny, sąd będzie się kierował nie subiektywnymi odczuciami zwaśnionych, ale tym, czy zachodzą obiektywne powody uzasadniające odmowę.

Trzeba też pamiętać, że odmowa jest prawem małżonka nieponoszącego winy za rozpad małżeństwa. Tak więc zasadniczo tylko wyjątkowo odmowę tę można zakwalifikować jako sprzeczną z zasadami współżycia społecznego. Sąd w tych ocenach uwzględnić powinien przede wszystkim przyczyny i okoliczności rozkładu małżeństwa.

Istotne jednak może być także to, co zdarzyło się później.

[ramka][b]Przykład[/b]

Wyłącznie winna rozbicia małżeństwa jest żona, bo to jej zdrady były przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego. Mąż opuścił ją z tego powodu 2005 r. Nie godzi się na rozwód. Jednakże żona od 2006 r. pozostaje w trwałym związku, z którego w 2009 r. urodziło się dziecko.

Małżonkowie zaś nie mieli wspólnych dzieci. Może się więc okazać, że mimo sprzeciwu męża żona otrzyma rozwód – ma widoki na nową rodzinę.[/ramka]

W jednym z wyroków SN stwierdził, że brak od lat jakichkolwiek przejawów więzi między małżonkami, nawet jeśli łączy się to z ciągle trwającym subiektywnym poczuciem krzywdy jednego z małżonków, może na tle konkretnych okoliczności uzasadniać przyjęcie, iż odmowa zgody na rozwód jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Z kolei w innym wyroku SN uznał, że nie zasługuje na aprobatę odmowa zgody na rozwód, jeśli małżonek jej odmawiający chce tylko zamanifestować swą przewagę nad małżonkiem domagającym się rozwodu i przeszkodzić mu w ułożeniu sobie życia osobistego.

Trzeba zaznaczyć, że odmowa zgody na rozwód małżonka niewinnego jest jego prawem. Co do zasady więc skorzystanie z niego nie może być zakwalifikowane jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Domniemanie jest takie, że małżonek niewinny korzysta z niego w sposób zgodny z tymi zasadami. Dopiero istnienie szczególnych okoliczności może to domniemanie obalić [b](o kwestii winy rozkładu pożycia [link=http://www.rp.pl/artykul/492592.html]czytaj tutaj[/link])[/b].

[ramka][b]Z orzeczeń sądowych[/b]

-Chociaż należy uszanować prawa strony niewinnej, to jej postawa (niegodzenie się na rozwód mimo upływu czasu) może budzić wątpliwości w kontekście zgodności z zasadami współżycia społecznego [b](wyrok SN z 21 listopada 2002 r., sygn. III CKN 665/00)[/b]

-Nieskuteczność odmowy zgody na rozwód małżonka niewinnego nie jest związana z istnieniem szczególnych (tj. wyjątkowych) okoliczności, lecz, zgodnie z art. 56 § 3 k. r. o., takich okoliczności, które (...) czynią ją sprzeczną z zasadami współżycia społecznego [b](wyrok SN z 27 czerwca 2002 r., sygn. IV CKN 1192/00)[/b]

-Gdy wzgląd na poczucie krzywdy małżonka niewinnego i jego sytuację życiową nakazuje dokonywać – w kategoriach moralnych – ocen negatywnych, to w równym stopniu należy, rozważając odmowę zgody na rozwód, uwzględnić szkodę społeczną, jaką wywołuje utrzymywanie związków małżeńskich formalnych, niemających szans na faktyczne funkcjonowanie, przy jednoczesnym istnieniu związków pozamałżeńskich zasługujących na legalizację [b](wyrok SN 28 lutego 2002 r., sygn. III CKN 545/00)[/b]

-Domniemywa się, iż korzystający ze swego prawa czyni to w sposób zgodny z zasadami współżycia społecznego. Odmowa zgody na rozwód małżonka niewinnego jest jego prawem, a zatem domniemywa się, że korzystając z niego, czyni to w sposób zgodny z zasadami współżycia społecznego. Dopiero istnienie szczególnych okoliczności może domniemanie to obalić.

Sama długotrwałość rozłączenia małżonków nie może być uznana za okoliczność, która w świetle art. 56 § 3 k. r. o. uzasadniałaby uznanie odmowy zgody na rozwód małżonka niewinnego za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego. Ponadto długotrwałość rozłączenia nie stwarza także domniemania, że małżonek niewinny, odmawiając zgody na rozwód, kieruje się chęcią szykany w stosunku do małżonka winnego [b](wyrok SN 26 lutego 2002 r., I CKN 305/01)[/b]

-Nie godzi w zasady współżycia społecznego orzeczenie rozwodu dlatego, że strony są osobami w podeszłym wieku. Żądając rozwodu, powód (mąż) nie krzywdzi pozwanej, lecz jedynie korzysta z prawa wniesienia sprawy rozwodowej [b](wyrok SA w Poznaniu, sygn. I ACa 683/04)[/b]

-Podstawą oceny, czy sprzeciwienie się orzeczeniu rozwodu nie stanowi nadużycia prawa do odmowy zgody na rozwód, powinny być, poza przyczynami rozkładu pożycia, także sytuacja i warunki życiowe powstałe w wyniku rozkładu pożycia, zarówno małżonka niewinnego, jak i wnoszącego o rozwód, który rozkład zawinił.

Dopiero bowiem w ich kontekście można stwierdzić, czy utrzymywanie jedynie formalnie istniejącego małżeństwa, bez szans na reaktywowanie pożycia, nie narusza powszechnie akceptowanych zasad słusznego postępowania, wywodzących się z reguł moralności publicznej, i czy nie szkodzi interesom zasługującym z ich punktu widzenia na ochronę [b](wyrok SN z 4 października 2001 r., sygn. I CKN 871/00)[/b]

-Odmowa zgody na rozwód przez małżonka niewinnego rozkładu pożycia (art. 56 § 3 zdanie ostatnie k. r. o.) korzysta z domniemania zgodności z zasadami współżycia społecznego; domniemanie to może być obalone przez udowodnienie konkretnych okoliczności świadczących o tym, że jest inaczej [b](wyrok SN z 26 października 2000 r., II CKN 956/99)[/b]

-Ocena skuteczności odmowy zgody na rozwód (art. 56 § 3 k. r. o.) powinna uwzględniać przede wszystkim przyczyny rozkładu oraz okoliczności i zdarzenia powstałe po ustaniu pożycia małżonków – np. związki pozamałżeńskie oraz dzieci w nich urodzone, jak też społeczną celowość legalizacji tych związków [b](wyrok SN z 10 maja 2000 r., sygn. II CKN 1032/99)[/b]

-Celem rozwodu jest eliminacja szkody, jaką ze społecznego punktu widzenia byłoby utrzymywanie formalnych związków małżeńskich, gdy małżeństwo faktycznie nie istnieje i nie ma szans na dalsze jego funkcjonowanie.

Skuteczność odmowy zgody na rozwód należy oceniać zwłaszcza w kontekście przyczyn rozkładu oraz z uwzględnieniem sytuacji, jaka powstała w czasie braku pożycia małżonków, a więc np. związków pozamałżeńskich oraz dzieci w nich urodzonych, jak też społecznej celowości legalizacji tych związków [b](wyrok SN z 27 października 1999 r., sygn. III CKN 412/98)[/b]

-Aspekt ekonomiczny orzeczenia rozwodu i (...) pogorszenie się w tym kontekście sytuacji dzieci nie może wyłącznie przesądzać, że dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków sprzeciwia się orzeczeniu rozwodu[b] (wyrok SN 17 grudnia 1999 r., sygn. III CKN 850/99)[/b]

-Przedłużający się konflikt małżonków jest dla ich dzieci przeżyciem negatywnym, godzącym w poczucie stabilności, co wyklucza odmowę orzeczenia rozwodu ze względu na dobro wspólnych małoletnich dzieci [b](wyrok SN z 11 maja 1999 r., sygn. III CKN 799/99)[/b]

-Treść art. 56 § 2 k. r. o. pozwala stwierdzić, iż orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne, jeżeli mimo że jego orzeczenie nie jest sprzeczne z dobrem wspólnych małoletnich dzieci, byłoby ono z innych przyczyn sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Takim przypadkiem może być sytuacja, gdy jedno z małżonków jest nieuleczalnie chore, wymaga opieki materialnej i moralnej współmałżonka, zaś rozwód stanowiłby dla niego rażącą krzywdę [b](wyrok SN z 25 maja 1998 r., sygn. I CKN 704/97)[/b] [/ramka]

[ramka][b]Skróty:[/b]

k. r. o. – ustawa z 25 lutego 1964 r. – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=44EA2B2E55A720AC74A63F42983D1796?id=71706]Kodeks rodziny i opiekuńczy [/link](DzU. z 1964 r. nr 9, poz. 59 ze zmianami),

k. p. c. – ustawa z 17 listopada 1964 r. – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=75427E5227A23128D5F888C912C40076?id=70930]Kodeks postępowania cywilnego[/link] (DzU. z 1964 r. nr 43, poz. 269 ze zmianami)

SN – Sąd Najwyższy

WSA – wojewódzki sąd administracyjny

o.p. – ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0D09F12C2831AA93BF6960FCD82353EC?id=176376]Ordynacja podatkowa[/link] (DzU. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zmianami)[/ramka]

[ramka][b]Zobacz wzory:

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20o%20rozwod.pdf]Pozew o rozwód[/link]

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20bez%20orzekania.pdf]Pozew o rozwód bez orzekania o winie i o podział majątku wspólnego[/link]

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20o%20podzial1.pdf]Wniosek o podział majątku wspólnego i ustalenie nierównych udziałów[/link]

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20o%20podzial.pdf]Wniosek o podział majątku wspólnego[/link]

[link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/wzor%20pozew%20o%20separacje.pdf]Pozew o separację[/link][/b][/ramka]

[ramka][b][link=http://www.rp.pl/temat/492203.html]ZOBACZ CAŁY PORADNIK[/link][/b][/ramka]

Orzeczenie rozwodu i separacji jest w myśl art. 56 § 3 k. r. o. niedopuszczalne:

– gdy wskutek rozstania małżonków miałoby ucierpieć dobro ich małoletnich dzieci, tj. do ukończenia 18. roku życia,

Pozostało 98% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów