Przypomnijmy: pierwszy raz chciała zerwać z tym procederem ustawa z 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)k, dopuszczając do końca 2006 r. angażowanie opiekunów dziecięcych w ramach tzw. umowy aktywizacyjnej.
Piastunka musiała mieć status osoby bezrobotnej. Pracodawca zyskiwał ulgę podatkową polegającą na odliczeniu od dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych składek poniesionych z tytułu umowy aktywizacyjnej trwającej minimum 12 miesięcy.
Była przy tym obwarowana tyloma obowiązkami i formalnościami, że nie zyskała na popularności, pozostając praktycznie papierową zachętą.
Umowa uaktywniająca
Niania ma sprawować opiekę nad dziećmi od ukończenia 20 tygodni życia (art. 50 – 53 ustawy żłobkowej). Rodzice/samotny rodzic też będą ją angażować na podstawie pisemnej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosujemy przepisy o zleceniu, zwanej umową uaktywniającą.
Kontrakt ma określać: strony, cel i przedmiot kontraktu, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę powierzonych dzieci, obowiązki piastunki, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty, czas trwania umowy, warunki i sposób jej zmiany oraz rozwiązania.