Tam są podane terminy przyjmowania i rozpatrywania wniosków, wzory zaświadczeń itp. Regulamin jednak nie może zawierać przepisów niezgodnych z prawem o szkolnictwie wyższym i kodeksem postępowania administracyjnego.
Zarówno stypendium socjalne, jak i rektora przyznawane jest na wniosek studenta. Należy go złożyć do organu wskazanego w regulaminie przyznawania świadczeń stypendialnych. Zwykle jest nim komisja stypendialna utworzona przy katedrze, wydziale czy instytucie, ale może być też dziekan, a w przypadku stypendium rektora – sekretariat wydziału.
Wniosek powinien zawierać wymagane załączniki, np. zaświadczenia o dochodach czy dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe. Uczelnia jednak jest zobowiązana przyjąć wniosek, nawet jeśli nie zawiera wszystkich wymaganych załączników. W przypadku wniosku niepełnego powinna wezwać studenta do jego uzupełnienia. Wynika to z kodeksu postępowania administracyjnego. Na uzupełnienie dokumentów student ma siedem dni.
Jeśli uczelnia odrzuci niekompletny wniosek i nie poprosi o jego uzupełnienie, wnioskodawca może poskarżyć się do właściwego sądu administracyjnego na bezczynność uczelni. Dlatego wniosek warto składać za potwierdzeniem odbioru. Potwierdzenie powinno zawierać datę i czytelny podpis osoby przyjmującej lub pieczątkę wpłynęło.
Jest to o tyle ważne, że studenci coraz częściej kwestionują decyzje komisji, a sprawy trafiają do sądów. Wówczas zaś ważny jest każdy dowód. Ponadto ustalone w uczelnianych regulaminach przyznawania pomocy materialnej terminy składania wniosków mają jedynie charakter porządkowy (instrukcyjny).