W razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody lokator musi niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia. Jeżeli lokator jest nieobecny lub odmawia udostępnienia mieszkania, to wynajmujący ma prawo wejść do lokalu w obecności policjantów lub strażników miejskich, a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej – także przy jej udziale.
Jeżeli wejście do mieszkania nastąpiło pod nieobecność lokatora (lub pełnoletniej osoby stale z nim zamieszkującej), wynajmujący musi zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia lokatora. Z czynności tych sporządza się protokół.
Po wcześniejszym ustaleniu terminu lokator powinien także udostępnić właścicielowi lokal w celu dokonania okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego, przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania.
W niektórych przypadkach lokator może być nawet zmuszony do czasowej przeprowadzki. Taką sytuację reguluje art. 10 ust. 4 ustawy z 2001 r. Jeżeli rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga, lokator musi opróżnić mieszkanie i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zamiennego. Jeśli nie chce tego zrobić dobrowolnie, to wynajmujący może go do tego zmusić na drodze sądowej. Aby jednak remont nie trwał w nieskończoność, to przepisy pozwalają na przeniesienie lokatora do lokalu zamiennego na nie dłużej niż rok.
Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu (określonemu w odpowiednim regulaminie) i czyni uciążliwym korzystanie z innych lokali (niekoniecznie mieszkalnych, ale tez użytkowych) w budynku, sąsiedzi najemcy mogą wystąpić do sądu z powództwem o rozwiązanie najmu.