Zgodnie z przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A68E48D08DDD58E36F50F1635BEB4E27?id=176768]ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego[/link] w razie choroby zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy należy dostarczyć płatnikowi składek na ubezpieczenie chorobowe w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania.
Przyjmuje się, że datą otrzymania zaświadczenia jest data jego wystawienia przez lekarza, chyba że pracownik wykaże, iż z jakichś powodów otrzymał zaświadczenie później.
Konsekwencją przekroczenia tego terminu jest obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku chorobowego. Obniżenie to nie dotyczy jednak całego okresu wypłacania świadczeń za czas choroby, tylko przysługującego za czas zwłoki w dostarczeniu zaświadczenia lekarskiego. Należy jednak pamiętać o tym, że przepisów o obniżeniu zasiłku chorobowego nie stosuje się do wynagrodzenia za czas choroby przysługującego na podstawie art. 92 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksu pracy[/link] (np. choroby zakaźne, wypadki w drodze z i do pracy).
Przypominamy, że wynagrodzenie chorobowe za 33 dni choroby pracownika wypłaca pracodawca. Dopiero po przechorowaniu łącznie w ciągu 12 miesięcy 33 dni ZUS wypłaca tzw. zasiłek chorobowy. Gdy chorują osoby, które ukończyły 50. rok życia, czas wypłacania przez firmę wynagrodzenia chorobowego wynosi 14 dni.
Czasem zaświadczenie lekarskie zawiera błędy i wymaga usunięcia nieprawidłowości przez lekarza, który je wystawił. Pracownik, który dostarczył płatnikowi wadliwe zwolnienie, nie musi się obawiać obniżenia świadczeń. W tej sytuacji przyjmuje się, że ubezpieczony złożył zwolnienie lekarskie w terminie.