Co się należy z funduszu socjalnego

Szkoły są zobowiązane do tworzenia zfśs bez względu na wielkość załogi. Ale odpisy naliczają według odmiennych zasad niż powszechne

Publikacja: 08.01.2010 05:20

Co się należy z funduszu socjalnego

Foto: Fotorzepa

Placówki oświatowe tworzą zfśs na innych zasadach niż pozostali pracodawcy.

Inaczej ustalają bowiem odpisy za nauczycieli, inaczej za nauczycieli będących wyłącznie emerytami, rencistami lub osobami pobierającymi świadczenie kompensacyjne i jeszcze inaczej za pracowników niepedagogicznych zobacz [b][link=http://www.rp.pl/galeria/6,2,416208.html]rodzaje odpisów w szkole[/link][/b].

Odpisy na wszystkie te kategorie zatrudnionych stanowią w szkole jeden zfśs.

[srodtytul]Różne sposoby[/srodtytul]

Za nauczycieli ustalamy całoroczny odpis stanowiący iloczyn dwóch składników:

- planowanej liczby zatrudnionych nauczycieli przeliczonych na pełny wymiar zajęć (skorygowanej na koniec roku do faktycznego stanu zatrudnienia),

- 110 proc. kwoty bazowej przewidzianej ustawie budżetowej na bieżący rok dla tej grupy zawodowej.

W ten sposób liczymy też odpisy dla nadal aktywnych zawodowo nauczycieli przebywających jednocześnie na emeryturze, rencie z tytułu niezdolności do pracy czy świadczeniu kompensacyjnym.

Uwzględniamy ich zatem w liczbie średniozatrudnionych, jaką przeliczamy przez 110 proc. kwoty bazowej.

Odpisy za byłych nauczycieli, którzy przeszli na emerytury, renty z tytułu niezdolności bądź świadczenia kompensacyjne, równają się 5 proc. ich świadczeń. Chodzi tu, podkreślam, o byłych nauczycieli szkoły, a nie obecnie w niej zatrudnionych.

Odpisy za pracowników niepedagogicznych szacujemy na zasadach ogólnych, czyli zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74017]ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm., dalej ustawa o zfśs)[/link].

[srodtytul]Pomoc dla wszystkich [/srodtytul]

Każdy nauczyciel ma prawo do korzystania z pomocy ze środków z zfśs. W grę wchodzą więc np. wczasy pod gruszą, pożyczki mieszkaniowe bądź remontowe, zapomogi losowe. Zasady ich przyznawania i wypłaty powinien określać obowiązujący w szkole regulamin socjalny.

Wsparcia socjalnego szkoła udziela jednak wyłącznie według kryteriów socjalnych, czyli według sytuacji rodzinnej, bytowej i materialnej rodziny zainteresowanego nauczyciela.

Najczęściej placówki stosują wymóg dochodów przypadających na jednego członka rodziny nauczyciela. Nie analizujemy przy tym wyłącznie zarobków nauczyciela w danej szkole, bo one same nie odzwierciedlają pozycji finansowej jego najbliższych. Niektóre placówki żądają przedstawienia przez nauczyciela PIT własnego i żony.

Szkoły mają prawo powoływać komisje socjalne czuwające nad wydatkowaniem środków zfśs (art. 53 ust. 4 KN). W razie likwidacji szkoły organ prowadzący wskazuje placówkę, która ma naliczać odpisy na nauczycieli ze zlikwidowanej jednostki pobierających teraz emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy czy świadczenia kompensacyjne. Osoby te korzystają ze świadczeń zfśs wskazanej szkoły na takich samych zasadach jak jej pracownicy.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr