Osoba wykonująca pracę nakładczą otrzymuje jedno wynagrodzenie lub zasiłek za czas zwolnienia lekarskiego, nawet jeśli jest jeszcze indywidualnym przedsiębiorcą lub zleceniobiorcą.

W takiej sytuacji jest ona objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może również dobrowolnie, na swój wniosek, zmienić tytuł ubezpieczenia. W każdym wypadku ma prawo przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego tylko z jednego z wymienionych tytułów, a mianowicie z tego, dla którego ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obligatoryjne. Jeśli zachoruje, uzyska tylko jedno świadczenie – z tytułu, z którego jest opłacana składka chorobowa.

Załóżmy, że chałupnik ma dodatkowo indywidualny biznes i zgłosił się do obowiązkowych ubezpieczeń z pracy nakładczej. Z firmy podlega zatem dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym; nie może zatem przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego (jest to możliwe wyłącznie, gdy dany tytuł jest podstawą do obowiązkowych ubezpieczeń). Gdyby więc taki chałupnik poszedł na zwolnienie lekarskie, otrzymałby jedno wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy, pod warunkiem że nakładca odprowadzał za niego składki chorobowe za minimum sześć miesięcy.