Przy jej wyborze trzeba wybrać odpowiedni wariant ubezpieczenia, czyli zakres świadczeń. Chodzi o to, czy chcemy chronić w ten sposób także bagaż, czy uwolnić się od odpowiedzialności cywilnej. A może wystarczy nam pokrycie kosztów leczenia (których nie gwarantuje EKUZ) i pomoc assistance.
Należy również określić sumę ubezpieczenia, czyli limit kosztów leczenia, pobytu w szpitalu, leków itp., które pokryje zakład. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa pewność, że nie będziemy musieli dopłacać za uzyskaną pomoc medyczną z własnej kieszeni. Trzeba też sprawdzić limit, który określają sami ubezpieczyciele, a te informacje są często ukryte w drobnym druku. Jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne, ubezpieczyciele ograniczają swoje wydatki do 100 EUR.
Osoby starsze lub np. cukrzycy czy chorzy na serce powinni zastanowić się nad wariantem, który będzie uwzględniał leczenie chorób przewlekłych. Jeśli się bowiem okaże, że nasze kłopoty związane są z taką chorobą, a nie uwzględniliśmy tego, wybierając polisę, ubezpieczyciel nie będzie pokrywał kosztów związanego z nią leczenia.
Dodatkowe koszty ubezpieczenia będą wynikały z uprawiania na wakacjach sportów ekstremalnych. Chodzi m.in. o nurkowanie, wspinaczkę wysokogórską i sztuki walki. Warto sprawdzić, jakiego rodzaju sporty wymagają oddzielnego ubezpieczenia, ponieważ zakłady ubezpieczeń podchodzą różnie do tej kwestii.
Wybierając zakład ubezpieczeń, koniecznie należy się zapoznać z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Określają one, jak należy postąpić, gdy przydarzy się jakieś nieszczęście.