Kanalizacja powinna być od lat najprostszym sposobem wywiązywania się z obowiązku usuwania płynnych resztek, jednak nawet w dużych miastach mieszkańcy często korzystają z szamb.
[b]Innym wyjściem jest wyposażenie posesji w przydomową oczyszczalnię ścieków. Można ją wybudować, jeżeli ilość ścieków nie przekracza 5 m sześc. na dobę.[/b] Gdy jest ich więcej, potrzebna jest pozytywna opinia właściwego miejscowo inspektora ochrony środowiska.
Szambo i oczyszczalnia muszą mieć nieprzepuszczalne dno i ściany oraz odpowiednie odpowietrzenie. Przepisy budowlane określają też, w jakiej odległości od budynku, granic działek i dróg powinny się znajdować.
Na przykład [b]odległość szamba od granicy działki nie powinna być, co do zasady, mniejsza niż 2 m, a od okien i drzwi – 5 m.[/b] Decyzja organu budowlanego (zazwyczaj starosty) może też określić mniejsze odległości. Wywóz szamba wiąże się z podpisaniem stosownej umowy. Przedsiębiorca, z którym się umawiamy, musi mieć zezwolenie z gminy na prowadzenie takiej działalności. Na stronach urzędu powinna się znajdować lista firm, które wykonują takie usługi.
[ramka][b]Komentuje Maciej Chmielowski - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów[/b]