Reklama

Trzynastka do końca marca

Do kiedy trzeba wypłacić dodatkowe wynagrodzenia roczne pracownikom likwidowanych gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych, których stosunki pracy wygasną 31 grudnia 2010 r.? Oni twierdzą, że do końca br. Czy to prawda?

Publikacja: 16.12.2010 02:06

Nie

. Zasadniczo dodatkowe wynagrodzenia roczne (tzw. trzynastki) pracodawcy z sektora finansów publicznych muszą wypłacić do końca pierwszego kwartału roku kalendarzowego, za który świadczenie to się należy. Potwierdza to art. 5 ust. 2

ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.)

.

Ustawa ta przewiduje jedno odstępstwo od tej reguły: nakazuje uiszczenie trzynastych pensji pracownikom, z którymi zostały rozwiązane stosunki pracy w związku z likwidacją pracodawcy, w dniu ustania zatrudnienia w ten sposób. W tej sytuacji nie mamy jednak do czynienia z rozwiązaniem stosunku pracy, lecz jego wygaśnięciem.

Reklama
Reklama

Zgodnie z art. 30 k.p. rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić: za porozumieniem, za wypowiedzeniem, natychmiastowo bez wypowiedzenia, z upływem okresu, na jaki opiewała umowa o pracę czy z dniem ukończenia pracy, dla wykonania której została zawarta. Wygaśnięcie stosunku pracy jest zatem pojęciowo różne od rozwiązania stosunku pracy.

Do wygaśnięcia dochodzi z mocy prawa, w ściśle wskazanych przez ustawę okolicznościach, bez konieczności składania oświadczenia woli przez szefa w tej kwestii. Wobec tego trzynastki pracownikom likwidowanych gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych można uregulować do 31 marca 2011 r.

 

 

Prawnicy
Waldemar Żurek zabrał głos. Przestrzegł niektórych polityków
Prawnicy
Wszystkie wyzwania ministra Waldemara Żurka. Czy znajdzie plan B?
Sądy i trybunały
Małgorzata Manowska: Waldemar Żurek znalazł się na właściwym miejscu
Prawo rodzinne
Krótki żywot tablic alimentacyjnych. Zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama