Turyści, którzy planują zimowe szaleństwo za granicą i składają teraz wnioski w NFZ o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), będą mogli korzystać dłużej z takiej legitymacji. Wraz z początkiem nowego roku NFZ zmienił bowiem zasady jej wydawania.
Do końca 2010 r. fundusz wydawał ją zasadniczo na trzy miesiące. Od stycznia zaś będzie ona ważna przez sześć miesięcy. Prawo do niej ma każdy ubezpieczony. Chodzi tu o osoby zatrudnione, prowadzące własną działalność gospodarczą pozarolniczą i rolniczą, rencistów, studentów oraz członków rodzin wymienionych grup.
Udogodnieniem i nowością dla tej grupy wyjeżdżających jest także to, że wniosek o kartę mogą złożyć i odebrać w każdym dowolnym oddziale wojewódzkim funduszu. Dotychczas było to możliwe tylko w oddziale odpowiednim dla miejsca zamieszkania zainteresowanego.
Kartę najdłużej ważną – bo aż przez pięć lat – dostaną emeryci. Legitymację ważną krócej niż sześć miesięcy dostaną kobiety w okresie ciąży lub porodu oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. O EKUZ dwumiesięczną mogą się ubiegać bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, a 90-dniowe potwierdzenie ubezpieczenia przysługuje osobom, które na podstawie decyzji wójta lub burmistrza mają przyznane świadczenia z pomocy społecznej.
Okres ważności każdej EKUZ fundusz policzy od dnia złożenia dokumentów o jej wydanie. Do tej pory termin ten biegł od momentu wydania karty zainteresowanemu.