[link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2009/131/poz.1075.htm]Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece[/link] wprowadza do polskiego prawa instytucję, która istniała w nim przed II wojną światową, a mianowicie rozporządzenie opróżnionym miejscem hipotecznym.
[srodtytul]Puste okienko [/srodtytul]
W tej chwili po spłaceniu jednego dłużnika kolejne hipoteki przesuwają się do przodu, tj. awansują z korzyścią dla wierzycieli hipotecznych. Gdy nieruchomość obciążona jest kilkoma hipotekami, większe szanse na zaspokojenie swoich roszczeń mają wierzyciele, których hipoteka została ustanowiona jako pierwsza. Im dalsza kolejność, tym szanse stają się mniejsze.
Wprowadzenie instytucji rozporządzenia opróżnionym miejscem hipotecznym sprawi, że [b]właściciel nieruchomości po spłaceniu jednego długu zabezpieczonego hipoteką będzie mógł przenieść w to miejsce hipotekę z dalszej pozycji albo też ustanowić nową. [/b]
W miejscu spłaconego długu powstanie bowiem na życzenie właściciela puste miejsce, którym będzie mógł swobodnie dysponować, ale tylko do sumy spłaconej wierzytelności. Oznacza to koniec zasady przesuwania się hipotek. Prawo do dysponowania miejscem opróżnionym będzie miał każdy aktualny właściciel nieruchomości.