Od 4 kwietnia wszystkie żłobki i kluby opiekujące się maluchami do trzech lat muszą być wpisane do prowadzonego przez gminę rejestru. Tak wynika z obowiązującej od tego dnia ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech. Aby uzyskać wpis, trzeba spełniać ustawowe wymogi, w tym odpowiednie standardy lokalowe, sanitarne i przeciwpożarowe.
Z naszej sondy wynika, że na założenie klubu według nowych zasad zdecydowały się pojedyncze osoby. W Krakowie i Poznaniu, choć wielu interesuje się taką działalnością, nikt nie złożył wniosku o rejestrację. W Gdańsku urząd miasta dostał jeden wniosek, w Warszawie – trzy.
1952 kluby malucha działają w Polsce
Od kilku lat, aby założyć prywatny klub malucha, wystarczyło zarejestrować działalność gospodarczą opieka dzienna nad dziećmi i spełnić niezbyt wygórowane wymogi sanitarne. Z danych GUS wynika, że taką działalność zadeklarowały 1952 podmioty, w tym aż 700 od stycznia 2010 r. do końca marca 2011 r. Żadna instytucja poza sanepidem nie kontrolowała, jak one funkcjonują.
Placówki działające przed wejściem w życie ustawy żłobkowej na dostosowanie się do niej mają trzy lata. Z naszej sondy wynika, że wielu właścicieli, także klubów cieszących się dobrą opinią, zrezygnuje z ich prowadzenia. Dlaczego?