Co do zasady nie ma ograniczeń w zawieraniu umów najmu lokali użytkowych. Można je zawierać na czas określony albo nieoznaczony, w zależności od potrzeb stron i zabezpieczenia ich interesów.
Umowę najmu na czas nieokreślony można w zasadzie swobodnie wypowiedzieć z zachowaniem terminów wypowiedzenia, natomiast umowę na czas oznaczony wypowiada się tylko z przyczyn wskazanych w ustawie bądź określonych w umowie. Umowa nie musi być wykonywana od dnia jej podpisania, może przewidywać nawiązanie stosunku najmu od innego terminu w przyszłości albo określać go na dzień wydania lokalu najemcy.
Warto jednak zwrócić uwagę na regulacje art. 661 k.c. Przepis ten przewiduje, że najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony.
Dotyczy to sytuacji, gdy jedna ze stron jest przedsiębiorcą, a druga nie ma takiego statusu albo obie strony nie są przedsiębiorcami. Inaczej jest natomiast w sytuacji, gdy umowa najmu lokalu użytkowego jest zawierana pomiędzy przedsiębiorcami. Wtedy taki najem zawarty na czas dłuższy niż lat 30 poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony.
Przystosowanie lokalu
Lokal użytkowy powinien nadawać się do prowadzenia w nim działalności określonej w umowie najmu, zwłaszcza powinien mieć wymagane przepisami budowlanymi wszelakie zgody i zezwolenia. Ich brak – mimo wcześniejszych zapewnień wynajmującego – oznacza, że lokal ma wady prawne.