- Od 1 grudnia 2011 r. podpisaliśmy z opiekunką naszego syna (studentką) umowę uaktywniającą i zgłosiliśmy ją do ubezpieczeń. Kontrakt opiewa na kwotę 1400 zł, więc całe składki opłaca ZUS. Na wniosek opiekunki zgłosiliśmy ją też do ubezpieczenia chorobowego i przekazujemy za nią tę składkę. Niania dostała zwolnienie lekarskie na okres od 6 do 14 stycznia. Czy otrzyma z ZUS chorobówkę? Jak za ten miesiąc powinniśmy naliczyć za nią składki?
– pyta czytelnik.
Za ten okres niania nie otrzyma zasiłku chorobowego. Jako osoba, która do tego ubezpieczenia może się zgłosić dobrowolnie, na świadczenie musi ona poczekać 90 dni. Tak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Może więc uzyskać zasiłek chorobowy najwcześniej od 29 lutego br.
Ważna granica
Ubezpieczenia niań regulowane są przez ustawę z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech (DzU nr 45, poz. 235 ze zm.). W art. 51 ust. 1 wskazuje ona, że składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne opiekunki opłaca ZUS, pod warunkiem, że podstawa wymiaru nie przekracza minimalnego wynagrodzenia.
Powyżej tej kwoty składki muszą płacić rodzice (a właściwie ten rodzic, który jest płatnikiem składek) i niania na zasadach dotyczących zleceniobiorców. Jednocześnie ust. 2 tego przepisu mówi, że składkę chorobową zawsze finansuje sama opiekunka. Tutaj nie ma już znaczenia wysokość pensji.