K-pop i SEVENTEEN rządzili w 2023 r. na świecie w fonografii

W 2023 r. tylko jeden z 20 najlepiej sprzedających się albumów na świecie nie pochodził z kręgu K-pop – „1989” Taylor Swift. 400 tysięcy winyli „Ciemnej strony” sprzedali Pink Floyd, ok. 300 tys. „Hackney Diamonds" The Rolling Stones.

Publikacja: 04.04.2024 04:30

SEVENTEEN

SEVENTEEN

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 3.0 Unported license

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI), ogłosiła, że w 2023 r. przychody z nagrań muzycznych wzrosły na całym świecie o 10,2 proc. – do 28,6 miliarda dolarów. Opublikowała również trzy globalne podsumowania sprzedaży albumów.

SEVENTEEN i Taylor Swift

Grupa K-pop SEVENTEEN ze swoim krążkiem „FML” zajęła pierwsze miejsce na liście globalnej sprzedaży, sumującej wszystkie formaty wydań (CD, winyle, streaming i pobrania z sieci). Po zastosowaniu specjalnego algorytmu wyliczono, że płyta najpopularniejszych na świecie południowych Koreańczyków sprzedała się w 6,4 miliona egzemplarzy, bijąc rekord większości zamówień przedpremierowych w historii muzyki w Korei Południowej.

Według IFPI aż 19 z 20 najlepiej sprzedających się albumów nagrali artyści reprezentujący K-pop. Jedyną artystką spoza tego kręgu, która znalazła się w pierwszej dwudziestce, jest Taylor Swift z albumem „1989 (Taylor’s Version)”, który według IFPI sprzedał się w 2023 r. w 2,8 mln egz.

Jednocześnie Taylor Swift, która niedawno została uznana za artystkę roku, zajęła trzy pierwsze miejsca na liście sumującej globalną sprzedaż albumów winylowych. Wspomniana już autorska wersja „1989” została kupiona na czarnym krążku w 1,4 mln egz. Łącznie zaś Swift umieściła w pierwszej dwudziestce bestselerowych winyli siedem tytułów (ok. 5 mln egzemplarzy).

Pink Floyd, The Rolling Stones i Metallica

W podsumowaniu zwraca uwagę piąte miejsce „The Dark Side of the Moon” Pink Floyd z wynikiem 400 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Pośród rockowych nowości największym powodzeniem się cieszyły się winyle The Rolling Stones „Hackney Diamonds” (305 tys. egz.) i Metalliki – „72 Seasons” (206 tys. sprzedanych kopii).

Tymczasem Morgan Wallen, gwiazda country, zdobyła swoje pierwsze w historii najwyższe miejsce na liście IFPI Global Streaming Album Chart dzięki płycie „One Thing at a Time” z 2023 r. Wallen pojawił się także na dziewiątym miejscu z „Dangerous: The Double Album” tego streamingowego podsumowania.

Muzyka popularna
Mrozu i Maryla Rodowicz w duecie „Sing-Sing”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
rozmowa
Maciej Maleńczuk: Po roku niepicia, gdy patrzę na kogoś kto pije — to się dziwię
Muzyka popularna
Podsiadło, Hemingway i inni: dzięki nim polska fonografia jest już 18. na świecie
Muzyka popularna
Beyoncé, nowa królowa rodeo
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Muzyka popularna
BEKSIŃSKI.LIVE. Muzyka obrazów